Vicemistrem světa je po triumfu na Italské rallye Mikko Hirvonen

Fin Mikko Hirvonen si na Citroënu připsal první vítězství, když vyhrál Italskou rallye, navíc si tím zajistil titul vicemistra světa za stájovým kolegou Sebastianem Loebem, který po havárii odstoupil. Český jezdec Martin Prokop s fordem dojel na Sardinii osmý.

Obhájce titulu mistra světa Sebastien Loeb na Citroenu na Rallye Monte Carlo

Obhájce titulu mistra světa Sebastien Loeb na Citroenu na Rallye Monte Carlo | Zdroj: ČTK

Dvaatřicetiletý Hirvonen dojel do cíle s náskokem 1:20,6 minuty před Rusem Jevgenijem Novikovem a celkově tak má na kontě 15 triumfů a to i přesto, že za celou soutěž ovládl Hirvonen jen čtyři měřené testy, ale bezpečně si kontroloval první pozici. V dnešních dvou zkouškách se dokonce spokojil s devátým a pátým místem.

Třetí místo obsadil na Sardinii s fordem Estonec Ott Tänak a vystřídal Prokopa na osmé pozici celkového pořadí šampionátu. Český závodník porazil o 21 sekund exmistra světa Nora Pettera Solberga. Zpěvák Daniel Landa na subaru obsadil při svém debutu v mistrovství světa 29. příčku.

Až dvanáctý skončil Fin Jari-Matti Latvala, Solbergův kolega v továrním týmu Ford, který po poslední letošní rallye ve Španělsku z mistrovství světa odejde. Latvala nebodoval po sérii čtyř umístění na stupních vítězů a musel přenechat celkovou třetí pozici Norovi Madsu Östbergovi, jenž dojel v Itálii čtvrtý.

Italská rallye, závod mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citröen DS3) 3:23:54,9, 2. Novikov, Minorová (Rus., Rak./Ford Fiesta RS) -1:20,6, 3. Tänak, Sikk (Est./Ford Fiesta RS) -2:21,1, 4. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Ford Fiesta RS) -3:42,9, 5. Ogier, Ingrassia (Fr./Škoda Fabia 2000) -4:27,5 6. Atkinson, Prévot (Austr., Belg./Mini Cooper) -5:22,2, ...8. Prokop, Hrůza (ČR/Ford Fiesta RS) -9:29,3, 29. Landa, Tománek (ČR/Subaru Impreza WRX Sti) -44:18,7

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Loeb (Fr./Citroën DS3) 244 b., 2. Hirvonen 198, 3. Östberg 137, 4. Latvala (Fin./Ford Fiesta RS) 133, 5. P. Solberg (Nor./Ford Fiesta RS) 124, 6. Novikov 87, ...9. Prokop 46

Hodnocení týmů: 1. Citroën Racing 413, 2. Ford Motorsport 281, 3. M-Sport Ford 170, 4. Citroën Junior Team 72, 5. Adapta WRT Ford a Qatar WRT Citroën oba 71

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít