Vladimír Rys nafotil nehodu Bianchiho ve formuli 1. Snímky ale poskytl jen k vyšetřování

Mezinárodní automobilová federace FIA zahájila vyšetřování havárie z nedělní Velké ceny Japonska formule 1, po které utrpěl vážné poranění mozku Jules Bianchi. Francouzský pilot je i nadále v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Havárii na okruhu v Suzuce by mohly pomoct objasnit snímky českého fotoreportéra Vladimíra Ryse.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jules Bianchi byl do nemocnice převezen sanitkou, vrtulník nemohl vzlétnout

Jules Bianchi byl do nemocnice převezen sanitkou, vrtulník nemohl vzlétnout | Zdroj: Reuters

Ten zhruba po minutě dorazil přímo do zatáčky, odkud se záchranáři snažili vyprostit bezvládného Bianchiho. Fotografie se ale na veřejnost nedostanou. Rys je totiž poskytl pouze FIA, která bude i na jejich základě děsivou nehodu vyšetřovat.

Byl jste přímým svědkem havárie. Takto z první ruky asi působila zvlášť hrozivě…

Přehrát

00:00 / 00:00

S Vladimírem Rysem, který nafotil nehodu pilota formule 1 Julese Bianchiho, mluvila Veronika Sedláčková

Pro mě to byl asi nejhorší zážitek v kariéře ve formuli 1 za posledních deset let. Motoristický sport je bohužel nebezpečný, což se při nedělním závodě znovu potvrdilo.

Zachytil jste na snímcích zásah záchranářů. Už jste ale věděl, že fotky nezveřejníte. Z jakých důvodů?

Z lásky k formuli 1, ke sportu, který mi dal hodně a který mě prakticky živí. Hlavně ale z respektu z Julesovi a jeho rodině. Jestli jsou zranění natolik vážná, že by jim mohl podlehnout, tak fotky neprodám za žádnou cenu. Takové je mé stanovisko.

Je pravdou, že vedení FIA vás samo o záběry požádalo?

Jediný, komu jsem fotografie poskytl, byla FIA, která mě o ně požádala. Ředitel závodu Charlie Whiting se na ně chtěl před začátkem vyšetřování podívat. Doufám, že moje fotografie pomohou.

Bianchi utrpěl velmi těžké zranění. Veřejnost si ale už do jisté míry odvykla, že se na tratích formule 1 se může stát něco tak vážného. Myslíte, že nedělní nehoda povede k úpravě pravidel při závodech formule 1?

Od doby, co zemřel Ayrton Senna, se ve formuli změnilo hodně. Moderní tratě jsou natolik bezpečné, až se ozývaly kritiky, že sport začíná být nudný. Možná se změní pár detailů nebo se změní technické vybavení automobilů, které by mělo zajistit ještě jejich větší bezpečí. Stoprocentní bezpečnost nebude ve formuli zajištěna nikdy.

Veronika Sedláčková, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme