Volejbal dostihl v Polsku v žebříčku popularity fotbal. Důkazem je ME

Už zítra vstoupí čeští volejbalisté v polské Gdyni do mistrovství Evropy a těší se na báječnou atmosféru. Ta by v tamních halách měla opravdu panovat. V Polsku je totiž volejbal jedním z nejpopulárnějších sportů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští volejbalisté se radují z úspěchu v kvalifikaci ME | Zdroj: ČTK

„Historicky je populárnější fotbal, pro hodně lidí je ale číslem jedna opravdu volejbal, protože volejbalisté mají v poslední době více úspěchů než fotbalisté. A tak volejbal šlape fotbalu hodně na paty,“ říká mi asi pětadvacetiletá Kaša, která na šampionátu pracuje jako průvodce u české reprezentace.

Její slova potvrzuje i nahrávač českého týmu Ondřej Boula.

„Viděl jsem třeba na přípravném turnaji, v jakých halách se tady hraje, jaký je o to zájem, jaká je atmosféra. Je to parádní, takové to možná je v Brazílii, ale jinak je to těžko srovnatelné.“

Když před několika lety polská reprezentace přivezla z evropského šampionátu první medaili, dokázal toho polský svaz dokonale využít. Nastrkal velké peníze do propagace volejbalu, začal systematicky pracovat s mládeží, a nastartoval tak obrovský boom volejbalu v celém Polsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští volejbalisté se na mistrovství Evropy v Polsku těší především na špičkovou diváckou kulisu

Do tamní nejvyšší soutěže se hrnou hvězdy ze všech zemí, liga se zkvalitnila, prodejem televizních práv zbohatla a dnes produkuje celospolečensky uznávané celebrity.

„Za poslední léta je to tam asi nejúspěšnější sport, hráči volejbalu jsou tu opravdovými hvězdami, jako jsou u nás třeba hokejisté. Podařilo se jim to rozjet, navíc se tomu věnují, protože mají peníze – je tam škola pro mladé volejbalisty,“ popisuje Boula.

„Pořád tak produkují dobré hráče, což je u nás problém, u nás se to zadrhlo, nevidím moc lidí kolem dvaceti, kteří by měli na to, aby se dostali do národku. To u Poláků je ta mašina rozjetá a pořád se to nabaluje,“ říká Ondřej Boula.

Teď Evropa, za dva roky svět

A nabalují se i významné akce. Na letošní mistrovství Evropy, které pořádá společně s Dánskem, naváže za dva roky světový šampionát - a to ještě letos pořádalo Polsko mistrovství světa beachvolejbalistů.

Samotní hráči jsou jen rádi, když se velké akce konají v zemi, kde na zápasy přijde hodně fanoušků, ať už fandí jim, nebo soupeři. V Gdyni si letos nějaké určitě na svou stranu získají, minimálně jednu fanynku už den před startem šampionátu mají.

„Já teď fandím Čechům. Polákům samozřejmě taky, ale teď jsem s Čechy, tak fandím jim.“

Snad se ke Kaše přidají zítra od 20 hodiny i další diváci a poženou český tým k vítězství nad Bulharskem v jejich prvním duelu na mistrovství Evropy.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme