Volejbalisté hrozí bojkotem reprezentace. Kvůli poplatkům za přestupy

Český volejbalový svaz vybírá od hráčů, kteří chtějí přestoupit do zahraničí administrativní poplatek ve výši až jednoho sta tisíc korun. V navrhovaných změnách Přestupního řádu, který má vejít v platnost od 1.července, chce tento poplatek ještě o dalších třicet tisíc korun navýšit. Hráči se bouří, sepisují petice a hrozí bojkotem reprezentace. Vysoké poplatky mají ale podle předkladatalů návrhu legislativní oporu v řádech Evropské volejbalové federace

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České volejbalistky oslavují vítězství na MS v Japonsku | Foto: cvf. cz

83 hráčů, hráček a trenérů se připojilo k petici vyjadřující nesouhlas s návrhem navýšení takzvaného poplatku za transfer. Tím se nemyslí vyrovnání mezi kluby při přestupu hráče, ale "pouze" o administrativní poplatek, který plyne do rozpočtu svazu.

V nynější podobě, stále ještě platné, je ve výši jednoho sta tisíc korun v případě mužů a sedmdesáti v připadě žen. Pokud petice proti plánovanému navýšení neuspěje, přijdou ze strany hráčů další kroky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změny volejbalových řádů se zajímal Petr Kadeřábek

"Bavili jsme se i o tom, že bychom na blížícím se mistrovství Evropy nereprezentovali," říká blokař národního týmu a francouzského Tours Petr Konečný o šampionátu, který bude společně s Rakouskem Česká republika pořádat.

V ostatních sportech jsou tyto poplatky buď v řádech stokorun nebo se vůbec nevybírají. Proč tedy ve volejbalu ano a dokonce se navrhuje jejich zvýšení?

"Nevím, proč je to tak vysoké, to jsem nikdy nezkoumal. Upřímně řečeno se mi zdálo i těch sto tisíc předtím hodně. Když jsme Přestupní řád zpracovávali, dostali jsme od bývalého generálního sekretáře Jana Žižky tento návrh a my jej akceptovali," přehazuje horký brambor zpracovatel návrhu nového znění Přestupního řádu Vladimír Tabara.

Kde se poplatky vzaly?

"Já s navýšením sumy nemám nic společného, to není moje práce," odmítá svůj podíl na novele Jan Žižka.

Přesto vnesl do situace alespoň nějaké světlo. Prozradil totiž legislativní oporu samotné existence poplatků za přestupy.

"To se odvíjí od legislativy Evropské volejbalové federace. Existuje také jejich manuál a manuál Mezinárodní volejbalové federace. Tam je článek, že při přestupech hráčů do zahraničí si svaz může říct o částku až ve výši 10 tisíc dolarů," objasňuje Žižka.

Petr Kadeřábek, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme