Volejbalistům se nelíbí poplatky za přestupy. Hrozí bojkotem reprezentace

Český volejbalový svaz vybírá od hráčů, kteří chtějí přestoupit do zahraničí administrativní poplatek ve výši až 100 tisíc korun. V navrhovaných změnách přestupního řádu, který má vejít v platnost od 1.července, chce tento poplatek ještě o dalších třicet tisíc korun navýšit. Hráči se bouří, sepisují petice a hrozí bojkotem reprezentace. Vysoké poplatky mají ale podle předkladatalů návrhu legislativní oporu v řádech Evropské volejbalové federace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České volejbalistky na MS v Japonsku

České volejbalistky na MS v Japonsku | Foto: Český volejbalový svaz

"Evropská federace se na to tváří naprosto negativně. Minulý měsíc jsme si udělali přehled o tom, jak to chodí v jiných evropských zemích. Osmnáctého června máme v Bělehradu zasedání, na kterém se rozhodne o unifikaci tohoto poplatku. A mohu všechny ujistit, že maximální sazba bude několikanásobně nižší, než zmiňovaných sto tisíc korun," říká místopředseda Evropské volejbalové federace Jan Hronek.

"Bylo velmi nešťastné, že v době, kdy evropský svaz přistupuje k regulaci, se v českém svau objevil materiál se 130 tisíci," dodává Hronek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volejbalistům se nelíbí poplatky za přestupy, hrozí bojkotem reprezentace

Podle přehledu výše transferových poplatků byla Česká republika ještě před navrhovaným zvýšením na třetím místě. Více na administrativních poplatcích odváděli pouze Rumuni a Bulhaři. Nyní by se měla vybíraná částka sjednotit.

"Shodli jsme se na tom, že vybíraný poplatek by měl být maximálně tisíc eur za hráče, který hraje v nejvyšší soutěži své země, a 500 eur pro ostatní hráče," prozradil Jan Hronek.

Nutno podotknout, že tato částka není jednorázovou platbou, ale hradí se každý rok a snižuje se až po třech letech. Otázkou zůstává proč se vůbec právě ve volejbalu administrativní poplatky svazům platí, protože v jných sportech tomu tak není.

"Na to je jednoduchá odpověď. Bývalý prezident Světové volejbalové federace Rubens Acosta z Mexika takto rozhodl už před mnoha lety. Evropský volejbalový svaz jsem jmenoval proto, že od prvního ledna na nás přecházejí práva, která dosud měla jen Světová federace. A znovu chci všechny ubezpečit, že naším cílem je snižovat poplatky a do budoucna být na nule," říká Jan Hronek.

Hráči počkají na správní radu, pak se rozhodnou

Názor Evropské volejbalové federace bude Hronek prezentovat i na správní radě Českého volejbalového svazu, která bude schvalovat změny v přestupním řádu včetně poplatků za přestupy.

"Teď bude záležet na zasedání správní rady a poté se jako sdružení hráčů působících v zahraničí domluvíme a sjednotíme. Ale převládá názor, že pokud zůstanou u návrhu a budou dál vybírat poplatky, tak nebudeme reprezentovat," říká hráč francouzského Tours a české reprezentace Petr Konečný.

Nejen on, ale i celá volejbalová veřejnost bude netrpělivě čekat na to, jak v příštím týdnu správní rada rozhodne.

Alena Benešová, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme