Volejbalová reprezentace prošla obměnou a vyhlíží evropský šampionát

Nejlepší volejbalisté hrají v těchto dnech na mistrovství světa v Polsku. Český tým se na šampionát nekvalifikoval a tak má už po sezóně, která byla možná zlomovou pro další budoucnost národního celku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blokař Aleš Holubec (vlevo) a nahrávač Ondřej Boula | Foto: Petr Kadeřábek

„Po sportovní stránce jí budu hodnotit určitě kladně. Nejdůležitější byla kvalifikace na mistrovství Evropy a tu jsme s přehledem zvládli,“ pochvaluje si reprezentační trenér Zdeněk Šmejkal.

„V následné Světové lize jsme měli střídavé úspěchy, ale s tím jsme do toho šli. Potřebovali jsme obehrát více hráčů, takže jsme neměli tak stabilní výkonnost, ale spousta zápasů byla pozitivních,“ doplňuje hodnocení kouč národního týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejdůležitější byla kvalifikace na mistrovství Evropy a tu jsme s přehledem zvládli, hodnotí uplynulou sezonu trenér Zdeněk Šmejkal

Ten přitom zkoušel velké množství hráčů, aby měl pro evropský šampionát, který se bude hrát příští rok, představu, jak se nastupující generace volejbalistů vyrovnává s tlakem mezinárodních duelů.

Na koho si ukázal, ten přijel a všichni pak v reprezentačním dresu odvedli maximum.

„Se staršími jsme se domluvili na účinkování v důležitých zápasech, aby pomohli mladším uvést se do reprezentační kategorie. Do posledního bloku jsme zařadili neznámé kluky z extraligy a pro ně to bylo všechno nové. Žrali to, makali, se všemi jsem byl spokojený.“

Tomu, že každý z hráčů v reprezentační přípravě odvedl maximální výkon, napomohla i atmosféra, která v týmu po celou sezónu panovala.

Není tak divu, že když se zeptáte kohokoli ze svěřenců Zdeňka Šmejkala, jak hodnotí uplynulou sezónu, nezačne větu vypočítáváním sportovních úspěchů.

Mužstvo má společný cíl a za ten bojuje

„Začal bych u klimatu, který je super. Přišlo hodně mladých hráčů a všichni se chtějí světu ukázat, to nám poslední roky chybělo. Zkušenost tam byla, vyzrálost taky, ale chyběl mladý vítr. Ten teď přišel a byl to dobrý krok, jsme týmový,“ říká zkušený Aleš Holubec.

Zdeněk Šmejkal si do svého týmu nevybíral hráče pouze podle toho, jaké mají herní kvality, ale prvořadý byl charakter.

„Nezávislí lidi říkají, že tohle mužstvo má ducha. Všichni si jsou blízcí, mají jeden cíl a za ten bojujou. Nejsem si jistý, jestli v dřívějších sezonách měli kluci takhle společné cíle a společnou motivaci být v reprezentaci,“ zamýšlí se Zdeněk Šmejkal.

Právě to ale jeho týmu v letošní sezóně rozhodně nechybělo, a pokud se mu podaří udržet nasazenou laťku i pro tu nadcházející, můžeme po dlouhé době dočkat posunu české reprezentace blíž evropské potažmo světové špičce.

Petr Kadeřábek, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme