Volejbalová statistika může pomoci strategii

Pokud české volejbalistky porazí na mistrovství světa Kubu, přiblíží se postupu mezi posledních dvanáct týmů. Česká volejbalová reprezentace se o to pokusí v úterý v jedenáct hodin japonského, to znamená ve tři hodiny ráno středoevropského času. Pomoci by jim k tomu měla i statistika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér Jiří Šiller čerpá při utkání z podrobných statistik | Foto: cvf. cz

Statistik české volejbalové reprezentace Martin Gallus toho moc nenaspí. V jeho popisu práce je sledovat všechny zápasy, tedy hlavně soupeře české reprezentace. A v okamžiku, kdy utkání skončí, teprve začíná jeho hlavní porce práce.

„Teď zpracovávám utkání Holandsko Kuba, tak aby všechny kódy, které zaznamenám, seděly s videem. Pak se bude dělat rozbor Kuby, se kterou hrajeme důležité utkání o bytí nebytí ve dvanáctce,“ popisuje Martin Gallus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volejbalová statistika

Mezi trenéry a statistikem funguje přímé spojení. Přímo při utkání tak kormidelník české volejbalové reprezentace Jiří Šiller může reagovat na vývoj utkání.

„Samozřejmě to je podstata celého skautování při zápase. Vypovídající hodnotu to určitě má. Tam jde spíš o to, kdo u toho notebooku sedí a jak z toho umí číst. Je tam spousta čísel a čáreček a směrů útoků,“ pokračuje Gallus.

„Dobrý trenér dokáže základní statistické údaje přečíst jenom pohledem. Dobrý asistent i další souvislosti a pak se rozhoduje, když jsou vyrovnané týmy, tak kdo je statisticky lepší. Celé utkání můžou rozhodnout dva míče a když víte, kam ty míče půjdou, a kdo je bude hrát, tak jste o krok dopředu a můžete vyhrát díky této technice.“

Statistika ovlivní zápas

Statistika je nuda, zpívá se v jedné z pohádkových písniček, je ale až s podivem, nakolik statistické údaje opravdu vypovídají o úspěšnosti, či někdy také o neúspěšnosti hráček.

„Zapisuji kompletně všechny doteky míče, jak soupeře tak našich. S asistentem trenéra jsem propojený pomocí Wifi sítě. On má před sebou obrazovky, kde se mu vyhodnocují směry všech útočících hráček, jak podáváme, jak přijímáme, jak to dělá soupeř, v jakých rotacích útočí soupeř. Může tak ten zápas ovlivnit tím, jak by to mělo proběhnout dopředu,“ potvrzuje Martin Gallus.

A když už jsme u statistik, jak je na tom český tým. Lépe řečeno, jak na tom byl do nepovedeného zápasu s Německem? Nejvíce bodující českou volejbalistkou na šampionátu je diagonální hráčka Aneta Havlíčková.

V jednom okamžiku byla Ivana Plchotová, kapitánka, dokonce nejlepší blokařkou celého turnaje. V první pětce mezi libery figurovala Julie Jášová, ta byla dokonce třetí nejlépe přihrávají a pátou podle počtu úspěšných zákroků v poli. Sedmé místo mezi servírujícími hráčkami patřilo Šárce Barborkové a v desítce byla i nahrávačka Mülhsteinová.

Kamil Jáša, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme