Výhra nad Chorvatskem poslala basketbalistky do semifinále ME

České basketbalistky postoupily bez větších problémů do semifinále evropského šampionátu. Chorvatsko porazily 79:63, když jedinou menší krizi prožily na konci prvního poločasu. Vítězstvím si Češky zajistily účast v olympijské kvalifikaci. O finále se střetnou s Ruskem.

České basketbalistky před čtvrtfinále ME proti Chorvatsku | Foto: Pavel Petr

Úvod utkání byl z obou stran "rozháraný" - Češky i Chorvatky zakončovaly i z nepřipravených pozic a na útoky zbytečně pospíchaly. Už od této fáze zápasu ale vládnul na palubovce tým trenéra Lubora Blažka, který vyhrál první čtvrtinu 21:13.

Druhá část ale úřadující vicemistryně světa příliš nezvládly. V jejím závěru přišla čtrnáctibodová série soupeřek, během které nepomohly Češkám ani dva oddechové časy. Bartoňová navíc neproměnila ani jednu ze dvou šestek. Z rozdílu pouhých tří bodů dokázaly české basketbalistky do poločasu utéct alespoň na rozdíl sedmibodový.

Zbylá část už patřila jednoznačně partě kolem kapitánky Veroniky Bortelové. Hodně k tomu přispěla ještě delší "šňůra", než měly Chorvatky. Češky na konci třetí třetiny daly v kuse 22 bodů (s dvěma v úvodu čtvrté čtvrtiny to bylo dokonce 24 v řadě), díky čemuž získaly 27bodový náskok.

V poslední čtvrtině už si české hráčky jen udržovaly dostatečný odstup od Chorvatska, které nakonec zůstalo vzdáleno o 16 bodů.

V semifinále se pokusí svěřenkyně Lubora Blažka oplatit Ruskám porážku z osmifinálové skupiny, která pro ně byla zatím jedinou na polském šampionátu. Rusky zdolaly ve čtvrtfinále Lotyšsko 83:72.

Česko - Chorvatsko 79:63 (21:13, 36:29, 67:40)
Nejvíce bodů: Vítečková 17, Kulichová 14, Elhotová 13, Bortelová 9 - Mandirová 24, Mišurová a Sliškovičová po 9. Rozhodčí: Peréz Niz (Šp.), Kennerman (Tur.), Jones (Wal.). Fauly: 21:15. Trestné hody: 11/8 - 23/19. Trojky: 5:5.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít