Vyloučení Rusů z paralympiády mě překvapilo, říká hendikepovaný cyklista Ježek

Na paralympiádě v Riu nebudou startovat ruští sportovci. Neuspěli totiž s odvoláním u Mezinárodní sportovní arbitráže. V Brazílii naopak nebude chybět šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa Jiří Ježek, kterého vyřazení ruské výpravy překvapilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hendikepovaný cyklista Jiří Ježek | Foto: Pavel Petr

Co říkáte na konečné rozhodnutí vyloučit z paralympiády ruské sportovce?

Abych se přiznal, tak jsem z toho rozhodnutí překvapený. Sice se o tom mluvilo dlouho, ale nevěřil jsem, že to dopadne. Je to pro mě strašně citlivá otázka, protože se bojím, že se s tím určitě sveze i někdo, kdo je v tom nevinně. Na druhou stranu musím věřit tomu, že indicie a důvody byly natolik závažné, že k tomuto kroku Mezinárodní paralympijský výbor dospěl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na otázky ohledně vyloučení ruské výpravy z paralympiády v Riu ve vysílání ČRo odpovídal cyklista Jiří Ježek

Měl jste i vy sám osobně nějaké indicie, že ne všechno by v případě ruských sportovců mělo být v pořádku?

To bohužel ano. Budu mluvit konkrétně za cyklistiku, ve které byl v posledních letech obrovský nárůst výkonnosti ruských sportovců. Je ale těžké, bez jakýchkoliv důkazů sportovce nařknout. Brali jsme to tedy tak, že se s tím musíme smířit. Nicméně to bylo podezřelé.

O dopingu mezi zdravými sportovci se mluví bohužel poměrně často. Jak je to ale mezi handicapovanými? Je to i tam velký problém?

Morálka sportovců je stejná. Ať se jedná o zdravé, nebo hendikepované sportovce. Hendikepovaní lidé na tom nejsou morálně líp než ty zdraví. Vždycky je někdo, kdo si chce k vítězství pomoci nějakou zkratkou nebo podvodem. Je potom na sportovních autoritách, aby tyto podvody omezily. K tomu slouží antidopingový program a testy. V cyklistice hendikepovaných ale bohužel počet testů spíš klesá. Ten antidopingový program něco stojí, ale jsem smutný z toho, že se šetří zrovna na tomto.

Česká výprava odlétá na paralympiádu 1. září. Jakou formu a jaká očekávání si na cestu přibalíte vy?

Mám velkou radost, že atmosféra v Českém paralympijském týmu je pozitivní. Český paralympijský tým má obrovskou tradici a na posledních paralympiádách jsme byli úspěšní. Věřím, že budeme úspěšní i teď. Budeme se navzájem podporovat. Já konkrétně patřím už k veteránům, takže jedu zkusit své štěstí a prodat to, co jsem natrénoval. Věřím, že to takhle berou všichni a že se budeme snažit co nejlépe reprezentovat Českou republiku.

ČRo, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme