Vystoupat 2427krát na Ještěd? Pro ‚Ještědmana‘ žádný problém

Hora Ještěd a stejnojmenný vysílač architekta Karla Hubáčka je dominantou širokého okolí, výhled odtamtud je překrásný, a tak turisté často podniknou výšlap směrem vzhůru. Zaručeně nikdo ale nevystoupal na Ještěd tolikrát jako Jiří Mánek. Přezdívá se mu ‚Ještědman‘ a jmenuje se po něm běžecký závod, který dnes startoval v areálu ještědských skokanských můstků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecký pohled na Ještěd

Letecký pohled na Ještěd | Foto: Creative Commons, Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Zdeněk Fiedler

Podívat se ze startu na vysílač, z toho pomalu bolí za krkem. Závodníci před sebou mají pořádně bolavé stoupání.

I proto se velmi rychle jejich předzávodní úsměvy mění ve ztrápené výrazy. O to znamenitější je počin pětasedmdesátiletého Jiřího Mánka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Mánek vystoupal na Ještěd 2427krát. Je to závislost, přiznává

Asi nikoho byste na Ještědu nepotkali častěji než jeho. Výšlap až nahoru k vysílači už ve svém životě absolvoval 2427krát.

„Nepočítám výstupy zamlada s rodiči. Je to určitá závislost. Lepší než cigarety, alkohol a drogy. Dnes jsem na Ještěd vyšel už v rámci rozcvičky,“ prozradil před tři kilometry dlouhým závodem ‚Ještědman‘.

Jiří Mánek je i držitelem Guninessova rekordu. V jednom kalendářním roce dokázal vyjít na Ještěd tisíc čtyřiapadesátkrát.

Oblíbená trasa ho i přes všechny rekordy neomrzela. „Pokaždé je jiné počasí, krajina, lidi. Těch zážitků bylo moc,“ vysvětluje a vybírá jednu z mnoho historek.

„Jednou šla nahoru jedna starší paní, tak jsem si myslel, že půjdeme společně a budeme si povídat. Jenže ona šla rychle a nestačil jsem jí. Když jsem ji s pěnou u pusy dohonil a zeptal se: ‚Madam, můžu se vás zeptat na věk?‘ Láskyplným pohledem se na mě podívala a řekla: ‚83 roků.‘ Chtěl jsem toho tenkrát nechat.“

Jenže nenechal, a až zítra půjde Ještědman Jiří Mánek na Ještěd, bude to už po dva tisíce čtyři sta osmadvacáté.

David Nyč, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme