WADA zveřejnila anonymní dokumenty o dopingu. Televize ukázala na konkrétní bruslaře

Světová antidopingová agentura WADA v pátek zveřejnila další zprávu o státem podporovaném dopingu v Rusku. Získaná data, která nejsou tajná, publikovala na webu. Toho se chytila nizozemská televize NOS a našla přímo při závodech Světového poháru v Heerenveenu několik rychlobruslařů, kteří jsou podle ní zapletení do dopingového skandálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlobruslení (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Reportér televize NOS Jeroen Stekelenburg v živém vysílání ukazoval, jak se dostal ke konkrétním jménům, zatímco kamera snímala jednu z osob, o kterých mluvil a která seděla s bruslemi na nohách jen pár metrů za ním. Podle reportéra je vcelku snadné vyvodit z dostupných dokumentů, o koho jde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kteří sportovci dopovali na olymijských hrách v Soči? Novinář z nizozemské televize NOS si myslí, že některá jména odhalil

„Je to normální stránka, každý si ji může najít," řekl Stekelenburg Radiožurnálu, zatímco ukazoval, jak se ke stránce dostal. K databázi se dá jednoduše dostat ze stránek WADA. Pak stačí jen potvrdit, že nejste robot, a vyhledávat.

Jeden z dokumentů se jmenuje „Sochi National Team“. „Tohle je ruský tým během olympiády, samozřejmě zakódovaný, podívejte třeba na tento vzorek označený A0205. Rychlobruslař, 11. února jel pět set metrů, třináctého tisíc metrů, šestnáctého jeden a půl kilometru a zároveň žádnou týmovou soutěž. Na to sedí jenom jedno jméno. Takhle můžete najít třeba 50 jmen třeba i z běžeckého lyžování," vysvětluje Stekelenburg.

Novinář skloněný nad počítačem uprostřed oválu v aréně Thialf nepochybuje, že tahle metoda výzkumu je správná.

WADA: Z ruského dopingového programu profitovalo přes tisíc sportovců

Číst článek

„Ptali jsme se WADA, co to má znamenat, pokud má někdo v dokumentech kód. Oni řekli, že kód dostane pouze ten, kdo byl zapletený, nebo jinak čerpal výhody z ruského státního dopingového programu," dodává Jeroen Stekelenburg.

Podle jeho metody se dá ukázat vedle rychlobruslařů i na medailisty z bobování či běhu na lyžích. Světová antidopingová agentura ve své páteční zprávě žádné konkrétní sportovce neobvinila s tím, že jména předá sportovním federacím k dalšímu prošetřování.

Martin Charvát, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme