Yusra a další uprchlíci chtějí na olympijských hrách motivovat migranty

Syřanka Yusra Mardiniová má nakročeno stát se jednou z nejvýraznějších tváří olympijských her v Riu de Janeiru. Osmnáctiletá uprchlice z Damašku ještě před jedenácti měsíci bojovala o život v Egejském moři, než se dostala do německého Berlína. A teď už se těší, až si zaplave v bazénu pod vlajkou Mezinárodního olympijského výboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský tým uprchlíků pózuje v Riu pod sochou Krista Spasitele | Zdroj: Reuters

Yusra je mezi deseti vybranými uprchlíky, kteří díky svým výkonům dostali možnost startovat na olympijských hrách.

„Když jsem přežila, tak mě hodně lidí podpořilo. Po dlouhé cestě jsem se dostala do Německa, do Berlína. Přišla jsem do klubu prakticky bez ničeho a jen jsem řekla: ‚Ahoj, já jsem plavkyně, můžete mi pomoct?‘ A oni mi dali všechno…“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Německu mi dali všechno, říká plavkyně Yusra Mardiniová, která z Damašku prchla do Berlína

Kdyby si její příběh vzali do rukou světoznámí filmaři, tak by udělali jedině dobře. A možná se tak stane. V Egejském moři totiž se svou sestrou skočila do vody a společně dotáhly člun s dvaceti dalšími uprchlíky po několika hodinách k ostrovu Lesbos.

Ostatně její příběh jsme exkluzivně zaznamenali i v multimediální reportáži a další díly unikátního dokumentu s Yusrou si budete moci poslechnout zase ve čtvrtek. Teď je Yusra v dějišti letních her v Brazílii, kde je také hodně uprchlíků a pro všechny má vzkaz.

„Nejen pro uprchlíky tady v Brazílii, ale pro uprchlíky na celém světě. Budeme vás reprezentovat v tom nejlepším světle. Doufám, že vás naše příběhy donutí posunout se tam, kde chcete být a že díky nám nic nevzdáte,“ dodává členka Olympijského týmu uprchlíků Syřanka Yusra Mardiniová.

Yusra plave o život: Cesta syrské uprchlice z Damašku do olympijského Ria

Číst článek

Celkem bude v Riu závodit deset imigrantů, a to v plavání, judu a atletice. Všechny sice mrzí, že jejich výkony nebudou pod vlajkou země, ze které uprchly. Doufají ale, že olympiáda 2016 má takový tým poprvé a naposledy.

„Jsem trochu smutná, že nebudu reprezentovat vlajku své země, ale zároveň jsem ráda, že budu reprezentovat všechny uprchlíky na světě. Všichni mluví, jako by uprchlíci nebyli důležití. Ale my ukážeme, že uprchlíci jsou stejní jako ostatní a že dokážeme stejné věci,“ ujistila Yolande Mabikaová z Konga, která žije v Brazílii a závodit bude v judu.

Štěpán Pokorný, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme