Z evropského šampionátu přijedou české basketbalistky spokojené

České basketbalistky na mistrovství Evropy splnily cíl, vybojovaly s bilancí čtyř výher a pěti porážek postup na světový šampionát. Nakonec domů přivezou šesté místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddechový čas čeaským basketbalistkám nepomohl | Foto: Pavel Petr

Tým nastartovala úvodní porážka od Běloruska. Po zranění Jany Veselé se družstvo semklo, bojovalo i za ní. Je proto zřejmé, s jakými pocity se hráčky se šampionátem rozloučí.

„Nakonec s dobrými, protože každé družstvo jede na ten šampionát získat medaili. Dalším cílem pak bylo kvalifikovat se na mistrovství světa, takže myslím, že převládá spokojenost, i když medaile by byla lepší,“ svěřila se kapitánka Veronika Bortelová. Pustila se zároveň do hodnocení hry českého týmu a nejprve jeho silných stránek. „Týmovost, obrana. Haprovalo nám to v útoku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

České basketbalistky se můžou těšit na MS

Reprezentační výběr se musel tentokrát obejít bez tradičních opor Hany Horákové a Evy Vítečkové. S jejich absencí se dokázal vyrovnat. Naopak se prosadily i hráčky, pro které byla účast na mistrovství Evropy premiérová. Stačí zmínit Kateřinu Hindrákovou a teprve devatenáctiletou Terezu Vyoralovou.

Konečné šesté místo se nakonec, při pohledu na kvalitu ostatních družstev, jeví jako maximum. „Myslím, že spousta lidí ani nevěřila, že se dostaneme na mistrovství světa a tady jsme všichni šťastní, že tam zase jsme.

Nešlo jen o MS

Ve hře byl také nadcházející evropský šampionát. Za dva roky se nejlepší týmy sejdou na turnaji pořádaném společně Maďarskem a Rumunskem.

„O to hlavně šlo, protože to mužstvo má zase cíle na dva roky, může pracovat, může se doplňovat a můžeme přemýšlet, jak dál,“ vzal si slovo trenér Lubor Blažek. S ohledem na výsledky letošní Evropy bude totiž kvalifikace nesmírně náročná. „Viděli jste Švédsko, Itálii, bude tam Rusko, Lotyšsko, Litva. Bude to těžká akce, já si myslím, že ten klid na přípravu je důležitý.“

Směrem k Turecku, tedy k mistrovství světa 2014, se dá také předpokládat, že u družstva bude nadále působit stávající realizační tým. Hráčský kádr samozřejmě uzavřený není.

„Chtěli bychom v tomto složení pracovat i na mistrovství světa, myslím, že se to družstvo na některých místech změní a tu šanci bojovat o MS má každá hráčka v české lize, takže doufám, že bude v příští rok z čeho vybírat,“ uzavírá ohlednutí za evropským šampionátem z pohledu českých basketbalistek Lubor Blažek.

Pavel Petr, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme