Z výborného sportovce vynikajícím novinářem, to je příběh Jonathana Edwardse

Zatím velmi pochvalné reakce sklízí za své přenosy z olympiády britská BBC, která zaměstnává celou řadu bývalých slavných sportovců, ze kterých udělala skvělé novináře. Ze studia tak moderuje přenosy třeba fotbalová ikona Gary Lineker. Atlet Jonathan Edwards komentuje fundovaně i dění na olympijském kanále.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý trojskokan a současný sportovní novinář Johnatan Edwards | Foto: Jiří Hošek

Jonathan Edwards je pořád tak štíhlý a šlachovitý a má ten samý úsměv, který vykouzlil po překonání světového rekordu v trojskoku v roce 1995.

Pro BBC logicky komentuje hlavně atletiku, ale když dostal nabídku dělat rozhovory s kanoisty a kajakáři, neodmítl.

„Chovám k nim velký respekt a obdiv. Týká se to jejich schopností, síly, ale hlavně psychické odolnosti. Tohle je sport na ostří nože. Viděli jste v posledních dnech, že i těm vůbec nejlepším se jízda nemusí povést. Vezměte si slovenské bratry Hochschornerovy,“ řekl Jonathan Edwards v rozhovoru zpravodajovi ČRo ve Velké Británii Jiřímu Hoškovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Johnatanem Edwardsem, bývalým atletem a současným sportovním novinářem, natáčel zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek

Jonathan Edwards nenechává nikoho na pochybách, že i ke své nové práci přistupuje maximálně zodpovědně. Evidentně ví, o čem mluví, a nemusí mít za sebou našeptavače, který by mu radil, jestli je na trati zrovna kánoe nebo kajak.

Jako někdejší špičkový sportovec navíc ví, jak komunikovat s olympioniky třeba těsně po nepovedeném výkonu.

„Víte co, až jako sportovní novinář jsem zjistil, že položit dobrou otázku není vůbec lehké?! Není moc originálních otázek, které lze položit sportovci, který zrovna dobojoval. O co v téhle práci reálně jde, je nechat je říct to, co sami chtějí. Takže možná tohle je lekce, kterou jsem si odnesl ze své kariéry: ‚Nesnaž se být moc chytrý‘,“ říká o svých zkušenostech Jonathan Edwards.

Jiří Hošek přiznává, že Jonathanovi tiše záviděl, když mohl zpovídat zlaté a stříbrné britské deblkanoisty. Vodácký sport je přitom nejen v Británii, ale taky v očích řady olympijských funkcionářů spíš na periferii zájmu a tradičně se nad ním vznáší Damoklův meč vyškrtnutí z rodiny olympijských sportů.

Jonathan Edwards na to však má jasný názor:

„Byla tu úžasná atmosféra, ale samozřejmě díky britskému úspěchu to bylo velmi specifické. Ale to, co tady předtím předvedli kajakáři, byl prostě skvělý závod. A samozřejmě Estanguetovo třetí olympijské zlato a jeho přetahovaná s Martikánem – to všechno vytváří důstojný olympijský sport. Po takových scénách by opravdu bylo těžké hodit tenhle sport přes palubu,“ uzavírá Jonathan Edwards.

Jiří Hošek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme