Za neúspěchem Trezora na letošní Velké pardubické byla zlomenina nohy

Jedním z hrdinů letošního ročníku Velké pardubické se i přes pád na Havlově skoku stal devítiletý valach Trezor. Jak se později ukázalo, jeden z největších favoritů slavného dostihu absolvoval více než polovinu nejtěžšího závodu kontinentální Evropy se zlomenou nohou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trezor s Bartošem | Foto: Milan Křiček

„V kvalifikaci z něj sršela energie, byl jako velký a statný hřebec. Ve Velké jsem mu hrozně věřil. Dneska jako by byl bez formy,“ říkal bezprostředně po dostihu žokej Josef Bartoš, který s Trezorem vyhrál nejrychlejší letošní kvalifikační dostih.

Jak se ale v následujících dnech a týdnech ukázalo, na vině nebyl rapidní pokles formy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenérka Hana Kabelková hovoří o zranění, které Trezor utrpěl během letošního ročníku Velké pardubické

„Pravděpodobně mu někdo v první polovině dostihu šlapal po nohách. Vzniklo zranění na vnitřní straně zadní nohy, na bodcové kosti byla fraktura. Po dostihu nemohl ani chodit, hodně ho to bolelo. Pokud půl dostihu absolvoval s bolestivým zraněním a odrážel se jen z jedné zadní nohy, tak je jasné, že ho to vyčerpalo,“ přibližuje velmi pravděpodobnou příčinu pádu Trezora na poslední těžké překážce Velké pardubické jeho trenérka Hana Kabelková.

Onen okamžik, kdy došlo ke zranění, není vidět na žádném záznamu, a tak si musel realizační tým při podrobné analýze vypomoci jinak.

„Z fotek je vidět, že měl už v půlce dostihu kamaše na zadních nohách sjeté dolů. Po doběhu jsme zjistili, že měl dva suché zipy úplně zpřetrhané, přitom to byly úplně nové chrániče na nohy,“ vysvětluje Hana Kabelková.

Následovala operace

Po Velké pardubické tedy Trezora čekal rentgen, ale protože měl obě zadní nohy hodně oteklé, mohl na podrobnější vyšetření až za tři dny. Desátý den pak byla zlomenina horší, a tak musel na chirurgický zákrok.

„Docentka Mezerová na klinice v Heřmanově Městci, která ho operovala, očistila tu kost, protože tam byly nějaké úlomky, které by neustále dráždily podkoží i mezikostní sval. Bylo potřeba dát to do pořádku. Čekáme na další výsledky rentgenu, který se bude opakovat šest týdnů po operaci,“ říká s mírnou nejistotou v hlase Hana Kabelková.

Přestože jde o nepříjemné zranění, trenérka věří, že se Trezor brzy zotaví a na jaře bude opět prohánět nejlepší české steeplery.

„Docentka nebyla po druhém rentgenu příliš optimistická, ale ona není nikdy. Já si ale nepřipouštím, že by neměl startovat,“ dodává trenérka dostihových koní Hana Kabelková.

Jakub Marek, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme