Za triem papírově největších favoritů je v letošní 123. Velké pardubické mezera

Orphee des Blins, Tiumen a Trezor - to je trio, které by v nedělní 123. Velké pardubické mělo výrazně čnít nad ostatními. Podle bookmakerů je za nimi pořádná mezera. Také prezidenta Jockey Clubu Václava Luku napadají stále ta samá jména.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný Jan Faltejsek s klisnou Orphee des Blins vyzráli na 122. Velké pardubické na všechny překážky i soupeře | Zdroj: ČTK

„V každém případě loňská vítězka Orphee des Blins, určitě Trezor, který vyhrál dvě kvalifikace v sedle s Bartošem, a určitě Váňovy koně," vyjmenovává Václav Luka.

Šedesátiletý Josef Váňa bude mít v dostihu dva koně, kromě trojnásobného vítěze Velké pardubické Tiumena se v dostihu představí i Budapest, kterého pojede jeho syn Josef Váňa mladší. Větší šance ale odborníci dávají Tiumenovi, i když ten svůj poslední srpnový závod v Pardubicích nedokončil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největším favoritem 123. Velké pardubické je loňská vítězka Orphee des Blins

"Trošku mě bolí levé rameno, taky hrudník a za krkem. To je ale normální, byla to docela rána," říkal tehdy po pádu Josef Váňa, ale hůř na tom byl po dostihu Tiumen, který si poranil koleno, do kterého dvakrát dostal infekci.

Dnes už je ale nerozlučná dvojka v pořádku a chce bojovat o nejvyšší příčky. I když startovní pole se za posledních 20 let výrazně zlepšilo.

Pardubickou pojedu naposledy, a kdyby náhodou ne, tak ne, říká Josef Váňa

Číst článek

"Ten svět tady u nás je úplně někde jinde. Před deseti, dvaceti lety vyhrávala hlava, dnes dobrý kůň a fyzická kondice," vysvětluje Váňa.

Orphee des Blins je ve formě

Za vůbec největší favoritku je považována loňská vítězka Orphee des Blins s Janem Faltejskem, kterou připravuje v moderním areálu ve Zhoři u Jihlavy světoběžník Grzegorz Wroblewski.

Ten chtěl v sezoně před Velkou pardubickou s klisnou absolvovat 3 starty, ale nakonec kvůli tvrdé půdě nastoupila do dvou - v obou ale s přehledem vyhrála.

"Mně osobně jeden start chybí, ale klisna moc dobře trénuje," říká trenér, který působil například ve Spojených arabských emirátech, Švédsku, Itálii a nyní je spojený s českou dostihovou stájí Pegas.

Jedenáctiletá Orphee už podle něj sice není nejmladší, hůř regeneruje, ale třeba Tiumen je ještě o rok starší.

Favoritem je také Trezor

To třetí favorit Trezor, mimochodem Tiumenův synovec, má ještě budoucnost před sebou a letos se od něj očekává, že by měl s Josefem Bartošem v sedle bojovat o vítězství. K tomu ho předurčují i kvalifikační vítězství. Podle jeho trenérky Hany Kabelkové ale může být všechno jinak.

"Velká pardubická je tak otevřený dostih, že první tři nejlepší se můžou srazit na prvním či třeba pátém skoku a vyhrát může někdo zezadu z největších outsiderů jako Speranza, Sešlost a tak dále. Nelze vůbec předjímat, závodit bude hodně dobrých koní," vysvětluje Trezorova trenérka.

A i když roli spolufavorita samozřejmě přijímá. Žádný velký tlak si před slavným dostihem nepřipouští.

"Myslím, že loni to bylo horší. Orphee je top favoritkou, takže ať si to užijí," uzavírá Hana Kabelková.

Trasa 123. ročníku Velké Pardubické Steeplechase | Foto: ČTK

Jakub Marek, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme