Zápasníkům začíná v Dortmundu mistrovství Evropy

Německý Dortmund hostí ode dneška do neděle evropský šampionát zápasníků. Na žíněnce se představí také desítka českých borců v čele se čtvrtým mužem z pekingské olympiády Markem Švecem. Právě osmatřicetiletý rodák z Havlíčkova Brodu je nejen nejstarším členem výpravy, ale zároveň její největší medailovou nadějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeckořímský zápas

"Na každé mistrovství Evropy nebo světa odjíždím s nejvyššími cíly. Samozřejmě bych se rád dostal až na stupínky nejvyšší, pokud možno na medaile. Všechno se ale teprve ukáže, protože jsem měl před měsícem virózu spojenou se zápalem plic, takže jsem nabral velké tréninkové manko. Ale jsou tam i mladší, kteří to musí začít táhnout."

Těmi mladými má Marek Švec na mysli své kolegy v zápase řecko-římském Petra Nováka, Artura Omarova nebo Ondřeje Ulipa, že by se ale řadili k adeptům na medaile, to se říci nedá. Na ty mohou v české výpravě pomýšlet, kromě Švece v kategorii do 120 kilogramů, zejména David Vála v šestadevadesátce a také jedna ze dvou žen ve výpravě, volnostylařka Lenka Martináková

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápasníkům začíná v Dortmundu mistrovství Evropy

"Lenka prošla během krátké doby od mistrovství světa velkými změnami, jak trenérskými, tak sparingpartnerskými. Ale musím říct, že vypadá zajímavě. Má rychlost, má výbušnost a mám pocit, že i psychicky se upravuje, jak byla celá léta rozhozená," říká na adresu zápasnice Hellasu Brno reprezentační trenér Ervín Varga.

Sama Martináková si je svého výkonnostního růstu vědoma a tak se nebojí o medaili nahlas hovořit. "Určitě jedu za medailí a pokusím se o to. Ale bude to hodně těžký, zápasím do váhy padesáti pěti a mám tam kolem třiceti lidí."

Přestože evropský šampionát se zápasníkům ještě nepočítá do olympijské kvalifikace, na jeho kvalitu to rozhodně vliv mít nebude. Světová federace totiž dala národním asociacím podmínku. Kdo chce startovat na podzimním mistrovství světa, kde se bude poprvé bojovat o místa v olympijském Londýně, musí poslat stejně početnou výpravu už na Evropu.

"Počet lidí třeba z České republiky, který bude chtít startovat na mistrovství světa, tak musí startovat na Evropě. Takže i Evropa bude hodně silně obsazená. Neříkám, že jmény, ale počtem. A když si vezmeme postsovětské republiky, tak tam je jedno, kdo vyjede. Pořád je to těžký soupeř. Bude prakticky jedno, s kým se tam potkáte," objasňuje Marek Švec.

Petr Kadeřábek, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme