Závadová poplave na polohovce o medaili. Do finále postoupila z 2. místa

České plavání se poslední den mistrovství světa přece jen dočkalo první finálové účasti. Barbora Závadová v Kazani po čtyřech letech překonala český rekord na trati 400 metrů polohovým způsobem a do finále postoupila senzačně druhým nejlepším časem 4:35,60 minuty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barbora Závadová má důvod k úsměvu, i přes bolavá záda zaplavala český rekord | Foto: Michal Jurman

Dvaadvacetiletá reprezentantka je ráda, že se jí vyplatila spolupráce s trenérem Jaroslavem Strnadem, kvůli které se přestěhovala do Prahy.

„Mám rekord ve své hlavní disciplíně. Ukázalo se, že práce, kterou jsem za tu dobu udělala, se konečně vyplatilo,“ těší Závadovou, která své maximum vylepšila o více než sekundu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S plavkyní Barborou Závadovou mluvil po postupu do finále polohového závodu Michal Jurman

Ostravská rodačka přiznala, že čas ze Šanghaje z roku 2011, kdy jako mladinká postoupila na mistrovství světa do finále, pro ni byl jakýmis strašákem.

„Až letos jsem si uvědomila, co jsem tehdy dokázala. Tenkrát jsem si říkala, finále, no a co? Dneska jsem se probudila nervózní a s přáním, že do finále vážně chci,“ prozradila Závadová.

V dlouhých polohovkách dlouho doplácela na prsařský třetí úsek, tentokrát ale vyšel české plavkyni na výbornou.

Na univerziádě cinkaly medaile, na MS se ale s formou potkala jen Závadová

Číst článek

„Pracujeme na něm každý den, už mi ta prsa lezou i ušima, ale dril od trenéra k něčemu je. Tím, že nejsem rozená prsařka, tak je nemám tolik zažité a musím je pořád trénovat. Na suchu i ve vodě,“ podotkla.

V semifinále skončila Závadová překvapivě druhá za zřejmě nejlepší plavkyní světa Maďarkou Katinkou Hosszúovou. Na medaile ve finálovém boj, který začne těsně před 18. hodinou, ale nemyslí.

„Stojím nohama na zemi. Mohla bych ale bojovat o své nejlepší umístění, což je 7. místo ze Šanghaje. To bych chtěla zopakovat, nebo zlepšit,“ dodala Závadová.

Janečkovi útok na rekord nevyšel

Nespokojený bude z Kazaně naopak odjíždět Pavel Janeček. Na své hlavní trati 400 metrů polohovým způsobem zaostal o sekundu a půl za svým českým rekordem a skončil na 22. místě.

„Chtěl jsem zkusit limit a osobák, ale už od začátku se mi neplavalo pocitově dobře. S takovýmhle časem na prsařském úseku nikdy nemůžu limit dát. Na tréninku se cítím dobře, ale v závodě je to něco jiného. Nejsem spokojený,“ přiznal náchodský plavec.

Mistrovství světa v plavání v Kazani:

Rozplavby:
Muži:
400 m pol. záv.: 1. Kalisz (USA) 4:11,83, ...22. Janeček (ČR) 4:20,43 - nepostoupil,
4x100 m pol. záv.: 1. USA 3:31,06, ...24. ČR (Dmytrijev, Bartůněk, Šefl, Verner) 3:44,21 - český rekord, nepostoupila.

Ženy:
400 m pol. záv.: 1. Hosszúová (Maď.) 4:32,78, 2. Závadová (ČR) 4:35,60 - český rekord, postoupila do finále,
4x100 m pol. záv.: 1. Čína 3:57,04, ...15. ČR (Baumrtová, Chocová, Svěcená, Kolářová) 4:03,44 - český rekord, nepostoupila.

Michal Jurman, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme