Závadová skončila na 400m polohově sedmá. Baumrtové znakařské finále uniklo

Barbora Závadová dohmátla ve finále na 400 metrů polohově jako sedmá. Zvítězila Maďarka Katinka Hosszúová. Do večerního programu plaveckého mistrovství světa v krátkém bazénu v Kataru zasáhla také Simona Baumrtová. Česká reprezentantka skončila v semifinále znakařské stovky celkově devátá a do bojů o medaile nepostoupila.

Barbora Závadová postoupila do finále polohové čtyřstovky na MS osmým nejlepším časem | Foto: Michal Jurman

Závadová držela do třetiny trati medailové pozice, postupně ale začala ztrácet kontakt s čelem závodu. Její finálový výkon měl nakonec hodnotu 4:30,95 sekundy.

„Po třech letech jsem se vrátila na hranici 4 minut a 30 vteřin, a to je dobrá zpráva,“ pochvalovala si Radiožurnálu.

Se svým výsledkem byla spokojená, přestože byla přesně o sekundu pomalejší než v ranní rozplavbě.

„Nebyla jsem tak motivovaná jako ráno. Od kouče jsem dostala hodně instrukcí, co bych měla zlepšit, a víc jsem přemýšlela, což se na čase projevilo. Pomalejší byl znak, kde jsem tu vteřinu oproti ránu ztratila,“ vysvětlovala jednadvacetiletá Závadová.

Další česká naděje Baumrtová neobhájila v Dauhá na 100 metrů znak pozici z předloňského šampionátu v Istanbulu, kde získala bronzovou medaili.

V semifinále sice Baumrtová oproti rozplavbě zrychlila o 0,24 vteřiny, i tak ji ale dělilo od finálového závodu 12 setin. O více než vteřinu byla navíc pomalejší ve srovnání s vlastním českým rekordem.

Španělka Belmonteová lámala rekordy

Na šampionátu padly během prvního finálového bloku také dva světové rekordy, o které se postarala Mireia Belmonteová. Španělská plavkyně se jako první žena v historii dostala na 200 metrů motýlek časem 1:59,61 pod hranici dvou minut.

Na polohové čtyřstovce pak Belmonteová ustanovila hodnotu světového maxima na 4:19,86 vteřiny.

Mistrovství světa v plavání v krátkém bazénu v Dauhá:

Muži:

200 m v. zp.: 1. Le Clos (JAR) 1:41,45, 2. Izotov (Rus.) 1:41,67, 3. Lochte (USA) 1:42,09, ...v rozplavbách 36. Janeček 1:47,24, 37. Kunčar (oba ČR) 1:47,47.
4x100 m v. zp.: 1. Francie (Mignon, Gilot, Manaudou, Metella) 3:03,78, 2. Rusko 3:04,18, 3. USA 3:05,58.

Ženy:
200 m mot.: 1. Belmonteová (Šp.) 1:59,61 - světový rekord, 2. Hosszúová (Maď.) 2:01,12, 3. Hentkeová (Něm.) 2:03,89.
400 m pol. z.: 1. Belmonteová 4:19,86 - světový rekord, 2. Hosszúová 4:22,94, 3. Mileyová (Brit.) 4:24,74, ...7. Závadová (ČR) 4:30,95
4x200 m v. zp.: 1. Nizozemsko (Dekkerová, Heemskerková, Kromowidjojová, Van Rouwendaalová) 7:32,85 - světový rekord, 2. Čína 7:37,02, 3. Austrálie 7:38,59.