Závislost na veřejnosti v kombinaci s vysokým nájmem ničí české plavání

Nejlepšího výsledku za posledních dvanáct let dosáhli čeští plavci na mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Ve francouzském Chartres získali sedm medailí a navíc přidali 22 nových českých rekordů. Být to důsledek propracovaného systému v tomto sportu, byl by velký důvod v oslavě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Chocová přebírá v Chartres zlatou medaili z prsařského závodu ME na 50 metrů

Petra Chocová přebírá v Chartres zlatou medaili z prsařského závodu ME na 50 metrů | Foto: Michal Jurman

České plavání je ale dlouhodobě poddimenzováno, a to hlavně finančně. Zmíněný úspěch tak není odrazem skvělých podmínek pro plavce v Česku, jako spíše nezdolného úsilí jejich trenérů a rodin, které nehledí na čas ani na investované peníze.

"Ani jako mistryně Evropy si nemůžu vyskakovat, podmínky mám dané, nebo spíš nedané, takže trénuju, kdy se dá. S taťkou vymýšlíme hodiny, kdy by mohlo být v bazénu nejméně lidí," přibližuje Petra Chocová, jak obtížně se špičkoví plavci v Česku připravují.

Přestože je dvojnásobnou mistryní Evropy, musí po svém návratu do České Lípy počítat s tím, že trénink pro ni začne až ve chvíli, kdy z bazénu zmizí platící veřejnost. Právě na ní je totiž plavání jako jeden z mála sportů nejvíce závislý. Existuje samozřejmě možnost, jak se tomuto problému částečně vyhnout - pronajmout si dráhu. Cena za pronájem se ale od letošního podzimu výrazně zvýšila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Špičkoví čeští plavci získali na ME sedm medailí i přes obtížné podmínky k přípravě v Česku

"Platili jsme snad stovku, dneska nevím, jak to je. Třeba v Ostravě je to hrozně drahé, Bára Závadová říkala, že klub je na tom kvůli tomu finančně hodně špatně," poukazuje čtyřnásobná medailistka z Chartres Simona Baumrtová na to, že na rozdíl od jiných má štěstí, že její rodný Chomutov na svou plaveckou pověst dbá a nájem tam tak nepatří k těm nejvyšším.

Horší už je to na Moravě. Ve zmíněné Ostravě se šplhá pronájem dráhy až k částce téměř 500 korun za hodinu, i když vrcholoví plavci tady mají alespoň částečnou slevu. Jenže si pak tyto částky vynásobte počtem hodin během roku nutných k tréninku a bude vám jasné, proč plavecké kluby u nás vytloukají doslova mnohdy korunu korunou.

"Jsou tréninky, když jsem opravdu sprostá, mám sto chutí vylézt z vody a skončit s tím. Občas musíme trénink změnit a místo těžké série si dát jenom vyplavání, protože se mezi lidmi opravdu nedá plavat," popisuje nekonečně se opakující problémy a pocity většiny českých reprezentantů Petra Chocová.

V Česku chybí padesátimetrové bazény

V České Lípě jsou přitom hned tři plavecké kluby, ceny nájmu se u každého z nich ale nepochopitelně liší. Navíc plavci u nás kvůli financím trénují většinou pouze v malých, tedy pětadvacetimetrových, bazénech. Ty na evropské poměry klasické, tedy padesátimetrové, totiž v Česku postupně vymizely.

"Plave nás třeba pět nebo šest v jedné dráze, jsou tam kvůli tomu strašné vlny, to mě docela štve," popisuje další úskalí českých plavců Simona Baumrtová.

O to víc si musí sportovní veřejnost cenit výsledků z posledního mistrovství Evropy, které přišly i bez peněz a mnohy i bez odpovídajících tréninkových podmínek. Otázkou zůstává, jak dlouho se ještě budou chtít čeští špičkoví plavci v podobných podmínkách připravovat, než odejdou za celou řadou zahraničních nabídek.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme