Ženy na olympiádě by Coubertainovi nejspíš udělaly radost

Čím by asi byl nejvíc udiven zakladatel novodobých olympijských her Pierre de Coubertin, kdyby měl možnost podívat se na letní nebo zimní hry v jejich současné podobě? Například místopředseda Českého olympijského výboru František Kolář nemusí nad odpovědí dlouze přemýšlet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Kvitová získala cenu za přínos tenisu mimo kurty (ilustrační foto)

Petra Kvitová získala cenu za přínos tenisu mimo kurty (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Nejvíce by asi byl překvapený z toho, že ženy závodí už ve všech sportech,“ myslí. Pierre de Coubertin sice rozhodně nebyl zapřisáhlým odpůrcem ženského sportování, ale nepřipouštěl si, že by ženy měly soupeřit na špičkové úrovni před zraky mnoha diváků.

„Vývojem bylo jasně dokázáno, že ženy na vrcholnou sportovní úroveň patří, dodávají mu jiný rozměr, než tradičně mužské sporty,“ říká předsedkyně komise sportu pro ženy při Českém olympijském výboru Naďa Knorre.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vstupu žen na olympijské hry mluví Aleš Procházka

„Cílem MOV je, aby byla parita mezi muži a ženami dodržena,“ dodává František Kolář. A stranou tohoto procesu nezůstává například ani vodní slalom.

„Je to iniciativa MOV a jde o tlak na sportovní odvětví, aby nabídla stejný počet disciplín ženám i mužům,“ potvrzuje dvojnásobná olympijská vítězka, kajakářka Štěpánka Hilgertová.

V programu letních her by se tedy mohla nově objevit soutěž kanoistek - tedy disciplína, která měla premiéru na mezinárodní scéně před pěti lety.

„Děvčata se toho chopila velice statečně a přes poukazování na to, že začátečnice jezdí špatně, tak je vidět pokrok,“ připomíná a uznávají to také experti, kteří se svého času dívali na tuto disciplínu v ženském provedení s určitým despektem.

Teď je může mrzet jen to, že limit pro počet účastníků olympijských soutěží není nafukovací - a pokud se do programu letních her dostanou kanoistky, doplatí na to jiná, pro české barvy úspěšná disciplína - soutěž deblkanoí.

„Že to je postaveno tak konfrontačně, mě mrzí. Ale nevím, jestli je možné to udělat jinak. To je otázka vyšší sportovní diplomacie, do které už tolik nevidím,“ krčí rameny Hilgertová.

Aleš Procházka, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme