Ženy po 273 letech vítány. Slavný golfový klub po nátlaku změnil podmínky členství

Přes 80 procent členů skotského golfového klubu Muirfield hlasovalo, aby mezi ně mohly poprvé od roku 1744 vstoupit i ženy. Hlasování proběhlo napodruhé, vloni návrh neprošel, načež bylo slavné hřiště vyškrtnuto z rotace pořadatelů slavného turnaje The Open Championship.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členkami klubu Muirfield se nově mohou stát i golfistky

Členkami klubu Muirfield se nově mohou stát i golfistky | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Těšíme se na setkání s ženskými členkami klubu, které budou těžit z obrovských tradic a přátelského ducha našeho klubu. Tohle je pro klub založený v roce 1744 významné rozhodnutí, které udrží hodnoty a ambice jeho zakládajících členů,“ řekl pro BBC šéf klubu Henry Fairwather.

Pro změnu se v poštovním hlasování vyjádřilo 498 členů soukromého klubu Muirfield, což je 80,2 % došlých hlasů, 123 členů bylo proti. Pro odhlasování změny pravidel členství tak, aby se nově mohly stát členkami i ženy, byla potřeba dvoutřetinová většina.

Nově se tak ženy budou moci stát plnohodnotnými členkami klubu. Doteď měly přístup do klubovny a na hřiště pouze se statusem návštěvy nebo hosta.

Hlasování se uskutečnilo podruhé za poslední rok, poprvé s výsledkem pozitivním pro ženy. Po loňském zamítavém stanovisku členstva totiž klub s 273letou tradicí postihl trest.

Hřiště Muirfieldu bylo totiž vyřazeno z rotace pořadatele neprestižnějšího golfového turnaje na britském území, slavného The Open Championship. Krok učinil hlavní klub The Royal and Ancient v St. Andrews, tam přitom přijali ženy až v roce 2014.

Hlasování v Muirfieldu se proto opakovalo a nově se mezi hostitelská hřiště zřejmě vrátí. „Muirfield má dlouhou a důležitou historii pořádání Open a s dnešním oznámením bude i pokračovat,“ řekl výkonný ředitel Royal and Ancient Martin Slumbers.

„Jako pro pořadatele jedné z největších sportovních událostí je pro nás extrémně důležité, aby ženy mohly být členkami všech hostitelských klubů,“ dodal.

The Open se v Muirfieldu naposledy konalo v roce 2014. Američan Phil Mickelson si tehdy za vítězství odvezl prémii 945 tisíc liber.

Hřiště klubu Muirifield ve Skotsku | Foto: http://www.muirfield.org.uk/

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme