Ženy se chtějí prosadit i v ryze mužských sportech. Mohou se mužům vyrovnat?

Běda mužům, kterým žena vládne! Podle apelu Aloise Jiráska ze Starých pověstí českých by se teď měli mít na pozoru hlavně alpští lyžaři. Závodit s nimi chce americká kometa Lindsey Vonnová. A není to ve sportu ojedinělý případ, kdy si žena chce vyzkoušet, jak by dopadla v mužské konkurenci. Ovšem pořád jde o velkou raritu, která vyvolává vášně i napjaté očekávání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A mám to za sebou. Lindsey Vonnová odchází jako olympijská vítězka

A mám to za sebou. Lindsey Vonnová odchází jako olympijská vítězka | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Zvláště v lyžařských zemích vzbudil Vonnové nápad pozdvižení. Americká lyžařka se o víkendu doví rozhodnutí, jestli k závodění v Lake Louis při mužském sjezdu Světového poháru dostane povolení. Vonnová je olympijskou vítězkou, mistryní světa a patří mezi čtyři ženy, které dokázaly vyhrát závod Světového poháru ve všech pěti disciplínách.

"Rozdíl mezi chlapským a ženským lyžováním je poměrně velký, třeba v technických disciplínách by holky vůbec na těžkých sjezdovkách neměly šanci. O Lake Louis se říká, že to není tak technicky náročný sjezd, spíš takové klouzání, ženy tam taky závodí. Spíš bych se přikláněl k tomu, že dostane od kluků hodně vteřin. Jestli bude rychlá, bude to pro ženské lyžování super, jestli to jsou jen ,plky´, nevím, ale vždycky to znamená reklamu," myslí si český reprezentant Kryštof Krýzl.

A o reklamu tady jde do značné míry. Sportovní historie pamatuje řadu podobně aktraktivních pokusů žen poměřit se s mužskou konkurencí, byť ne přímo v oficiální soutěži.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lyžařka Vonnová chce závodit s muži, v mužských sportech se zkoušejí prosadit i další ženy

K nejslavnějším patří tenisové "bitvy pohlaví", jedné z nich se zúčastnila i Martina Navrátilová a před 20 lety v ní v Las Vegas podlehla Jimmymu Connorsovi, i když Američan nesměl využívat druhé podání a také rozměry kurtu byly pro rodačku z Československa výhodnější.

Některé sporty jsou nebo do nedávna byly ženám na vrcholné úrovni odepřené. Třeba až letos v Londýně měl premiéru na olympijských hrách ženský box, skokanky na lyžích poprvé závodily na šampionátu v Liberci v roce 2009. Ale jsou také sporty, kam je naopak vstup zakázaný mužům. Třeba představa mužské varianty synchronizovaného plavání může působit úsměvně.

"To je opravdu ženský sport, nedokážu si představit, že by to bylo třeba jako v krasobruslení, kde jsou smíšené páry. Synchronizované plavání je pořád o ženách," říká akvabela Soňa Bernardová.

Ženská a mužská verze stejného sportu často bývá hodně rozdílná jak na pohled, tak co do pravidel. Platí to třeba v ledním hokeji, kde mají ženy za povinnost hrát v celoobličejových maskách a nesmějí používat bodyček.

Za různou úroveň hry rozdílné prémie, to je také častý postup, kterého se až do roku 2007 drželi třeba ve Wimbledonu, než i na tomhle grandslamu jako poslední začali odměňovat stejně tenisty i tenistky. Sportem, kde takové problémy nemají, je korfbal - jediné kolektivní míčové odvětví, kde hrají v jednom týmu muži i ženy zároveň.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme