Zlínskou Barum Czech Rally předčasně ukončila smrt diváka

Letošní ročník Barum Czech Rally předčasně ukončila tragédie. Vůz pilota Václava Kopáčka vletěl po havárii mezi diváky a srazil dva z nich. Jeden nehodu nepřežil. Potvrdil to hlavní lékař závodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista na místě nehody na Barum Czech Rally | Zdroj: ČTK

„V současné chvíli je obtížné hledat chybu, je to tragická událost. To místo je zdánlivě bezpečné z hlediska vyvýšení a z hlediska toho, že se nachází na vnitřní straně zatáčky. Došlo k havárii vozu, který vletěl do diváků, kteří nestáli v zakázaném prostoru, a nemůžeme vyloučit ani technickou příčinu,“ říká zástupce Federace automobilových sportů Josef Pátl.

„Divácká místa určuje bezpečnostní plán, který je standardně specifikován pravidly SIA a konkrétně pořadatel připravuje ta místa tak, aby odpovídala bezpečnostním standardům a potom bezpečnostní komisaři kontrolují ta místa,“ vysvětluje Pátl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barum rallye předčasně ukončila tragická nehoda

Už včerejší etapu Barum Czech Rally zasáhly dvě nehody. Ty se naštěstí ale obešly bez vážnějších následků.

První nehodu způsobil veterán Lancia maďarské posádky při vloženém závodu historických vozidel. Řidiči se podle jeho slov zablokovala kola a při průjezdu Slušovicemi narazil do prodejního stánku.

Až na jednu divačku stačili všichni uskočit. Šestadvacetiletou Maďarku odvezli s podezřením na zranění pánve do nemocnice. Jak se nakonec ukázalo, náraz jí způsobil jen pohmožděniny.

Při rychlostní zkoušce na Pindule pak Dacia pilota Fišera narazila do stromu. Jak potvrdilo vedení závodu, i jemu se až na lehký otřes mozku nic nestalo.

Zlínská tragédie je už letošní třetí smrtelnou nehodou v české rally

Číst článek

Organizátoři vyjádřili soustrast pozůstalým, ale nikdo zatím nezná příčiny nehody. Podle všeho došlo k souhře mnoha nepředpokládaných a nešťastných událostí.

Vyšetřovatelé teď budou zkoumat záznamy z kamer vozu, jeho navigačního systému a černé skříňky, podobně jako u letadel.

Tragická nehoda vyvolala potřebu diskuse o bezpečnosti podobných závodů. Představitelé Federace automobilových sportů svolávají jednání už na úterý 4. září. „Rally komise musí k tomuto zaujmout stanovisko. Neexistuje se z této věci nepoučit,“ vysvětlil Pátl.

Eva Presová, Simona Bartošová, Roman Verner, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme