Změlík, Dvořák a Šebrle mají následovníky, Česku dorůstá nová generace vícebojařů

Česká atletika se snaží navázat na pověst světové vícebojařské velmoci. Doba, kdy trojice Změlík, Dvořák, Šebrle postupně vozila tituly z olympijských her a mistrovství světa už je dávno pryč, ale zdá se, že vyrůstá další generace velmi kvalitních závodníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetibojař Jiří Sýkora (ilustrační fotografie) | Foto: Reuters

„Je to zajímavé po dvaceti letech. Tehdy bylo pro olympiádu v roce 1996 pět lidí schopno udělat přes 8 tisíc bodů. Věřím, že se to znovu nastartuje,“ vzpomíná na dobu před Hrami v Atlantě Tomáš Dvořák, který tehdy nakonec ve Spojených státech vybojoval bronzovou olympijskou medaili.

V současnosti je šéftrenérem české reprezentace, a tak ho to víc těší, že se desetiboj pomalu dostává, alespoň množstvím kvalitních závodníků, tam kam v nedávné minulosti patřil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové naděje českého desetiboj připomněl reportér ČRo Jakub Marek

Zatím nejlepším domácím vícebojařem v aktuální sezoně je 21letý Jiří Sýkora, který výkonem 8121 bodů z Götzisu drží 11. místo letošních světových tabulek

„Potenciál mají, ale záleží na tom, jak s ním naloží. Jirkovi Sýkorovi jsem se to snažil vysvětlit už před dvěma lety, když získal titul na MSJ a překonal můj rekord. Upozorňoval jsem ho, že měl jinou startovní čáru. Říkal jsem mu, že načítání dalších bodů bude mít složitější,“ přibližuje výhodu Jiřího Sýkory v mládežnických kategoriích Tomáš Dvořák.

Nezvyklá vyspělost v juniorském věku sice Sýkoru trochu přibrzdila v přestupu mezi dospělé, výkon z Götzisu ho ale po dvou letech opět posunul dál a teď to vypadá, že v srpnu vyrazí na olympijské hry do Ria.

Druhým desetibojařem, který má limit pro vrchol sezony je Adam Sebastian Helcelet, ale na svou šanci číhají ještě juniorský mistr Evropy z loňska Jan Doležal a Marek Lukáš, kteří chtějí v týdnu v Kladně útočit na limit 8100 bodů, čímž by přeskočili Helceleta, který by tak do Brazílie neletěl.

Mezi českými ženami taková konkurence není, ale také je větší než v minulých letech. „Pro mě je dobře, když je někdo nade mnou, nebo je na tom podobně jako já. Žene mě to dopředu,“ přemýšlí letos konečně zdravá sedmibojařka Kateřina Cachová.

Před devíti lety vybojovala na dorosteneckém světovém šampionátu světový titul, pak přidala i další mládežnické medaile, ale mezi dospělými se jí nedařilo. Neustále jí totiž brzdila zranění, ale letos je výkonem 6285 bodů z Prahy na desátém místě ve světových tabulkách, má limit pro Rio a aktuálně o 103 bodů lepší výkon než Eliška Klučinová.

Česká jednička posledních let ale věří, že její výkony půjdou po prvním startu v Rakousku hodně nahoru.

„Vzhledem tomu, že jsem si v Götzisu vylepšila dva osobní rekordy, tak forma tu je. Na dvoustovce už se mi to nestalo čtyři roky. Jen ji prodat a poskládat 7 disciplín,“ věří Eliška Klučinová a obě české sedmibojařské naděje pro olympijské hry v Riu uvidí v pátek a v sobotu atletičtí fanoušci na tradičním kladenském mítinku.

Jakub Marek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme