Rusko 0:0 Finsko

Změny v kádru basketbalistek USK by měly pomoci uspět v pohárové 'Evropě'

Říká se, že vítězná sestava se nemění. Basketbalistky ZVVZ USK Praha ale tohle heslo rozmetaly na kusy. Po obhajobě domácího titulu totiž v týmu pražských mistryň nezůstal takřka kamen na kámeni. A netýká se to jen hráčského kádru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalistky USK Praha chtějí v Eurolize dál | Foto: David Kubíček

Žlutomodrý dres ZVVZ USK Praha už nebude oblékat sedm hráček, které se v uplynulé sezoně podílely na obhajobě domácího mistrovského titulu. Pražský tým opustily všechny cizinky a navíc i pivotka Petra Kulichová.

„Některé hráčky tu chtěly zůstat a některé ne. Nakonec byl ten počet hráček o něco větší, než jsme si my představovali. Každopádně jsme v té uplynulé sezoně nesplnili tak úplně cíl, který jsme si dali, tedy postoupit v Eurolize do dalšího kola play-off. Samozřejmě chceme už dlouhodobě uspět v Evropské lize a tohle by nám k tomu mělo napomoct," vysvětluje proměnu kádru manažer týmu Marek Kučera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny v kádru basketbalistek USK by měly pomoci uspět v pohárové Evropě

Přitom třeba Američanka DeLisha Milton-Jonesová patřila k základním stavebním prvkům týmu, její výjimečnost dokazuje i to, že jako první hráčka v Eurolize překonala v dresu USK hranici 2500 bodů. Jenomže na druhé straně se také dlouho trápila se zraněními.

„V průběhu sezony měla dvě svalová zranění a při jejím věku 38 let jsme zvažovali to, že každé takové zranění znamená měsíc pauzu, a to je v osmiměsíční sezoně dlouhá doba," kosntatuje Kučera.

Podobně museli trenéři pražského celku uvažovat i v souvislosti s vítězkou posledního ročníku WNBA, americkou rozehrávačkou Lindsay Whalen.

„Ale tam se stala ta situace, že jsme nebyli schopní sehnat kvalitní evropské podkošové hráčky, takže jsme museli volit dvě Američanky pod koš, tím pádem už na Lindsay nezbylo místo," odkazuje Kučera na pravidlo mezinárodní basketbalové federace FIBA, které dovoluje mít na hřišti v jednu chvíli jen dvě americké hráčky zároveň.

Na pozici pivotek tak přichází Kia Vaughnová a Rebekkah Brunsonová. Kromě nich získaly Pražanky ještě reprezentantky Černé Hory, křídelnici Jelenu Dubljevičovou a Jelenu Škerovičovou na rozehrávku, na které se bude střídat s Američankou Annou De Forge a Anael Lardyovou z Francie.

Nejen tuhle šestici přitom v nové sezoně povede jako hlavní kouč Ivan Beneš, který nahradil dosavadního lodivoda pražské lavičky Lubora Blažka.

„Už před sezonou jsme se bavili o tom, že po těch třiceti letech by bylo dobré, kdyby si Lubor trochu odpočinul od koučingu. Když jsme přemýšleli nad tím, koho na to uvolněné místo dáme, volba padla jednoznačně na Ivana Beneše. Celá léta jsme si říkali, že musí vedle Lubora vyrůst, tak doufáme, že vyrostl. Teď je ta jeho chvíle, kdy by měl předvést, co se za ty roky tady naučil," říká Marek Kučera.

Tereza Jelínková, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme