Žokej Josef Váňa: Problémy s váhou o Vánocích nemám

Vánoce se přejí hlavně veselé a pohodové. Když se ale zeptáte nejen sportovců, co by si hlavně přáli, dozvíte se, že zdraví. Toto přání se určitě splní žokeji Josefu Váňovi začátkem ledna. Ještě dříve než pod stromeček, ale dostal jednu zprávu, která se zdraví týká a která ho moc potěšila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žokej Josef Váňa | Foto: Zdeněk Trnka

Ráno vstane, ale dva prsty na pravá ruce ani nenatáhne. Prostě s nimi nepohne. A to trvá přes celý trénink. Zvláště v mrazu! Josef Váňa roztaje a zahýbe prsty až zase v teple. Už to vypadalo na potíže s páteří.

„Po vyšetření bylo zjištěno, že problémy, které mám s rukou, nejsou z páteře, ale nějaký průchodný kanál nervu, který prochází přes loket. V Pardubicích mě bude operovat doktor Tomáš Broš, který je neurolog," říká Josef Váňa.

Že nejde o záda, ale v uvozovkách jen o ruku, to šestinásobného vítěze Velké pardubické potěšilo. „To se mi ulevilo hodně, protože jsem z toho měl docela hrůzu. Jelikož s tím problémem v páteři, co mám, tak chodím už tři roky a celkem mi to nedělá nějaké velké problémy. Tak jsem rád, že ten problém nevychází z páteře."

Přehrát

00:00 / 00:00

Žokej Josef Váňa: Problémy s váhou o Vánocích nemám

Král honu

Na řešení problému s rukou je ještě pár týdnů času. Na operaci půjde Josef Váňa až po honu u hraběnky Coloredo-Mansfeldové v Opočně. Loni prý byl králem honu.

„Samozřejmě jsem stál vždy na tom nejlepším postu a měl jsem asi tu nejlepší flintu. A snad ty bažanty vyhazovali přímo přede mnou do vzduchu. Ale to je úplně jedno. Ttam spíš jde o to, že se tam potkává spoustu perfektních kamarádů," konstatuje padesátisedmiletý žokej.

Koně žárlí

O jiné kamarády se pro změnu Josef Váňa stará. O své koně - a ty nemůže vynechat ani dnes. Jeho kroky proto povedou do stájí. „S každým si pokecám a dám mu tu třeba jablko. Ono je to tak, že co mu chcete dát jiného. My jich máme šedesát pět, takže ono je to docela problém."

U žádného se také Josef Váňa nesmí zdržet moc dlouho. A hlavně ne déle, než u jiných. Koně totiž žárlí! „Skoro každý. Protože když Sixteen byla dva roky prakticky nejoblíbenější kůň ve stáji a návštěvy chodily za ní, a když jí někdo přinesl nějaký pamlsek, tak samozřejmě ti kamarádi okolo to viděli, že něco dostala a oni ne, tak žárlí."

Tiumen odpočívá

Josef Váňa se zmiňuje o Sixteen, ale jak se má Tiumen? Kůň, se kterým letos slavný dostihový závodník dosáhl na fantastický šestý triumf ve Velké Pardubické? „Já myslím, že perfektně, protože odpočívá. Takže je veselý, tlustý a už se určitě těší až začne pracovat nebo praskne."

Sám Váňa se prý o Vánocích nijak hlídat nemusí. „Samozřejmě že vánoce budou asi stát nějaké to kilo, možná dvě. Ale já už jsem starý vyschlý pardál, který už ty problémy nemá jako mladí, kteří se ‚nažerou' a přiberou třeba deset kilo," říká nezničitelný žokej Josef Váňa.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme