Zranění ovlivňují ragbyový šampionát. Více než 20 hráčů bylo vyřazeno už ve skupinách

Ragbisté Argentiny porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa Irsko 43:20 a postoupili do semifinále šampionátu. Irové se snažili, ale v souboji s Jihoameričany jim chybělo i několik opor, které sledovaly utkání jen z tribuny. Ragby je sport tvrdých chlapů, kteří na nějaké to zranění zase tak moc nekoukají. Šrámy z bojů ale hodně často podstatně ovlivňují to, koho vůbec mohou trenéři do utkání poslat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irský ragbista Tommy Bowe je jedním z mnoha hráčů, který na mistrovství světa skončil v péči doktorů | Zdroj: Reuters

„Mluvil jsem s naším fyzioterapeutem, a ten říkal, že je to pravděpodobně nejhorší série zranění od té doby, co je u týmu. Ale nemá cenu to rozebírat, nemůžete s tím nic dělat. Musíte pokračovat,“ povzdechl si ještě při zápasech ve skupině trenér Walesu Warren Gatland.

Právě jeho tým přišel kvůli zraněním o největší počet hráčů, a často klíčových. Před mistrovstvím světa vypadli tři, na samotném turnaji pak dalších šest. Celkem bylo po skupinách vyřazeno ze zdravotních důvodů více než dvacet hráčů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se zraněními sice v rugby sice počítá, letos ale zasahují do vývoje mistrovství světa výrazněji

Podle světové ragbyové organizace ale počet zranění od roku 2002 nevzrostl a na hodnocení je potřeba počkat až po turnaji. Na minulém mistrovství světa bylo v této fázi zranění méně, v roce 2007 naopak mnohem víc. Zdraví hráčů je ale jednou z priorit vedení světového ragby.

Ragbisté totiž často překonávají i výraznější šrámy a snaží se hrát za každou cenu. A trenéři musí řešit, jestli zraněného reprezentanta postavit.

Před tímto úkolem byl před čtvrtfinále i australský kouč Michael Cheika, ten má ale na tuto věc jasný názor a nenasazení hvězd Pococka s Folauem bylo podle něj jasné.

„Nemohou dělat svoji práci. A to je klíčové, pokud nemůžete naplno ukázat svůj potenciál. Můžete nastoupit trochu pomlácení, ale v nějaké rozumné míře, abyste byl pořád schopný odvést dobrou práci. A to nemohou, takže to bylo docela jednoduché rozhodnutí,“ vysvětloval.

Ragbisté jsou špičkově vytrénovaní, v posledních letech se ale mění jejich parametry. Hráči jsou stále větší a těžší, a to ve všech řadách. Navíc se zvýšila dynamika hry. Teprve další roky ale ukážou, jestli bude potřeba tak vysoce kontaktní sport, jakým ragby je, třeba „zjemnit“ úpravami pravidel.

Mirko Vasić, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme