Zraněný Cancellara dojel po hromadném pádu do cíle, ale pak pro něj Tour skončila

Francouz Bonnet utrpěl při včerejší etapě TdF mnohonásobnou frakturu obratle a musel na operaci. Podobnou diagnózu se v cíli dozvěděl i lídr závodu Fabien Cancellara. Tomu rentgen odhalil zlomeninu hned dvou obratlů - a to samozřejmě znamená nepříjemný konec závodu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zraněný Fabian Cancellara p ohromadném pádu ve třetí etapě Tour de France

Zraněný Fabian Cancellara p ohromadném pádu ve třetí etapě Tour de France | Zdroj: Reuters

Cancellara etapu zvládl dojet, motivaci měl velkou.

„Byl jsem blízko tomu, abych zastavil. Ale s tímhle žlutým dresem, který jsem konečně mohl jeden den vézt, jsem to nechtěl vzdát. Obvykle bych to asi stopnul, protože jsem měl stejné pocity jako při zranění z klasik. Ale řekl jsem si: ‚Bojuj až do konce'. Tak jsem to udělal. Teď pro mě Tour skončila a určitě je to velké zklamání,“ svěřil se Fabian Cancellara.

Přehrát

00:00 / 00:00

Navzdory zlomeným obratlům z hromadného pádu dojel Fabian Cancellara třetí etapy Tour de France až do cíle, pak ale ze závodu odstoupil

Na podobná zranění se u nás specializují ve fakultní nemocnici v pražském Motole. „Neznám charakter zlomeniny, ale vzhledem k tomu, že se u něj neprojevil žádný neurologický nález a nebyla tam závažná bolestivá reakce, tak pravděpodobně nic závažného neriskoval," říká doktor Michal Barna.

Cancellaru teď, i když jeho zranění je hodně nepříjemné, čeká nejspíš jen dlouhodobý klid. Jinak zlomený obratel vyléčit nelze.

„Většinou postačuje klidový režim na několik týdnů, kdy se zlomenina pravidelně kontroluje. Zhojí se za 6–8 týdnů po úrazu. Záleží i na typu zlomeniny a jak pacient dodržuje režim, to také poznáme," říká lékař oddělení spondylochirurgie nemocnice v pražském Motole.

I jemu už prošla rukama řada cyklistů, kteří si v sezoně přivodili podobné úrazy. Tyhle zlomeniny jsou podle něj sezonní - v zimě se týkají lyžařů, v létě především cyklistů nebo těch, kteří skočí do vody. Ale cest, jak si zlomit obratel, je daleko víc.

„Přišla paní z cirkusu Berousek, kerá nacvičovala číslo se slonem, kterému seděla na noze nebo na koleně. Při nácviku jí slon shodil na zem a utrpěla zlomeninu bederního obratle,“ vypráví jeden kuriózní případ Michal Barna.

 

For his 29th day in yellow, Fabian Cancellara has been involved in a nasty crash ! Pour sa 29ème journée en jaune, Fabian Cancellara a lourdement chuté ! C'est la minute Maillot Jaune. #TDF2015

Posted by Le Tour de France on 6. červenec 2015

Nebo nepotřebujete ani slona a ublížit si můžete sami, také kuriózně.

„Mladý hubený kluk cvičil dřepy s činkou, kterou neudržel a položil si jí na výběžky obratlů na krční páteři, čímž si obratle poškodil. Občas se takové zlomeniny povedou,“ říká Michal Barna z motolské nemocnice.

Fabien Cancellara má tedy na nějakou dobu po závodění, v další kariéře by mu ale zranění nejspíš bránit nemělo.

Tomáš Kohout, Vojtěch Bureš, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme