Zraněný Trezor se po operaci bude moct vrátit k závodění

Jeden z nejlepších dostihových koní v českém chovu - valach Trezor - je po operaci nohy. Při Velké pardubické si zlomil bodcovou kost a s tímto zraněním absolvoval většinu závodu. Jeho kariéra ale podle odborníků ohrožena není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trezor s Bartošem | Foto: Milan Křiček

Podle trenérky Hany Kabelkové se Trezor zřejmě poranil po kontaktu s jiným koněm.

"Z fotek je vidět, že měl už v půlce dostihu kamaše na zadních nohách sjeté dolů. Po doběhu jsme zjistili, že měl dva suché zipy úplně zpřetrhané, přitom to byly úplně nové chrániče na nohy," vysvětluje Kabelková.

Trezor spadl na Havlově skoku a vyšetření posléze potvrdilo, že má poraněnou bodcovou kost, se kterou musel na operaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle veterináře Čestmíra Olehly se Trezor bude moci brzo vrátit k závodění

Obdobná zranění se podle veterináře Čestmíra Olehly, špičkového trenéra dostihových koní, stávají relativně často.

"Sám mám ve stáji možná i čtvrtinu koní, kteří přišli k podobnému zranění. Pokud nenastanou komplikace, tak se taková zranění hojí přibližně deset dní. Jestli ale kůň podstoupí operaci, což je Trezorův případ, tak je potřeba několikatýdenní klid," přibližuje Olehla.

Za neúspěchem Trezora na letošní Velké pardubické byla zlomenina nohy

Číst článek

K závodění by se mohl devítiletý valach podle něj vrátit brzo, jestli ale poběží tak těžký závod, jakým je Velká pardubická, tím si Olehla jistý není.

"Od nového roku by mohl začít s přípravou na novou sezonu. Bude ovšem na jeho trenérce, jestli poběží i Velkou pardubickou. Několikrát totiž předvedl, že mu úplně nesedí, na jiných drahách se mu daří víc. Běhat ale bude každopádně určitě," myslí si.

Trezor běžel se zlomenou bodcovou kostí většinu závodu. Pro koně či jezdce je však těžké poznat, zda je něco v nepořádku.

"Kůň je v závodní náladě, má vyplavený adrenalin, takže jen těžko pozná, že se něco děje. Přirovnal bych to k píchnutí v kotníku, když běžíte. Výkon plnohodnotný být nemůže, ale jezdec nemá šanci, aby to rozeznal," dodává trenér.

Tomáš Kohout, Hanka Shánělová, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme