Aby se tenista Rosol posunul v kariéře dál, musí se zklidnit mimo kurt

Hodně rozpačitě zatím vypadá vstup do sezony nejlepších českých tenistů. Vítěze Fed Cupu i Davis Cupu ze závěru loňského roku trápí zdravotní problémy i malá rozehranost, a tak zrovna povzbudivé výsledky před startem prvního grandslamového turnaje z opačné polokoule nepřicházejí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenista Lukáš Rosol při daviscupovém utkání proti Italovi Seppimu | Zdroj: ČTK

Dokazuje to i finanční žebříček singlistů, ve kterém je na tom na samém začátku roku z českých zástupců nejlépe až pětasedmdesátý hráč světa Lukáš Rosol.

Toho znají fanoušci na celém světě hlavně jako hráče, který loni v létě ve Wimbledonu senzačně porazil Rafaela Nadala. Koneckonců i podle ATP to loni bylo největší překvapení roku. A je to stále český tenista, který slavnému Španělovi připravil poslední porážku v kariéře.

Ale žít věčně jen z velké výhry nad jedním z největších sportovců historie Lukáš Rosol nechce. Stejně jako trenér a někdejší daviscupový reprezentant Ctislav Doseděl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aby se tenista Rosol posunul v kariéře dál, musí se zklidnit mimo kurt

„Náš cíl je dostat se do padesátky, to je takový další zlomový bod. A myslím si, že pokud nebude dělat kraviny mimo kurt, tak na to má. Herně a fyzicky je na to letos velice dobře připravený,“ říká Doseděl.

Někdejší čtvrtfinalista US Open nechce prohřešky svého svěřence veřejně rozpitvávat, ale zároveň ví, že Lukáši Rosolovi bránily v tenisovém vývoji. A tak zatímco fanoušci nechápou, jak může hráč, který porazí Nadala, podlehnout například Italu Lorenzimu, Ctislav Doseděl má v tomto směru jasno.

„To je právě těmi kravinami mimo kurt, aby si to srovnal v hlavě. Alespoň stejně jako na kurtu. Přímo na kurtu, na tréninku i na zápase, k tomu skoro nemám připomínky, tam je nasazení stoprocentní, plně profesionální. Mimo dvorec je to jiná kapitola, tam je to stále poloamatérské. To mu chybí, aby se dostal dál,“ konstatuje.

Doseděl je povahově úplně jiný než Rosol. Vzájemný pracovní vztah to ale nenarušuje. „My jsme hodně takové protiklady. On je hodně vznětlivý, někdy se s ním hůř diskutuje. Já jsem byl a jsem klidnější, jsem spíš pro nějaký dialog. Možná i proto nám to funguje, že se nějak doplňujeme. Je to už jako manželství,“ směje se trenér.

A navíc říká. „Respektuju individualitu každého hráče, každý má něco do sebe, má svoje zbraně a ty by měl využívat. Taková ta zdravá agresivita, že si jde pro ten bod, nečeká na chybu soupeře, chce si to uhrát sám. A to je mu vlastní, že si pro to jde, skoro za každou cenu.“

Ctislav Doseděl by rád viděl svého svěřence v tomto roce v nejlepší padesátce, slušný výsledek na Australian Open, kam se Lukáš Rosol kvalifikoval, mu v tom může hodně pomoci.

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme