Antukový kurt pro DC mezi Českem a Srbskem staví osvědčený odborník

Na velkém plakátu je to ten uprostřed, je světovou jedničkou, a do Prahy s největší pravděpodobností nedorazí. Srb Novak Djoković měl být lídrem svého týmu a jednou z hlavních postav čtvrtfinále Davisova poháru. Jenže v právě zveřejněné nominaci na utkání jeho jméno není. Největší české hvězdy Tomáše Berdycha a Radka Štěpánka fanoušci uvidí, ve vysočanské hale už pro ně odborníci staví antukový dvorec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci připravují v O2 Aréně kurt pro daviscupový duel Česka se Srbskem | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Už pouze v jednom rohu se dělníci v holínkách brodí měkkou škvárou, ale i tam za chvíli začnou černou přebarvovat na oranžovo.

Vyhlášený stavitel kurtů Jaromír Sibera se usmívá, to hlavní už je pomalu hotovo. Na betonovém podkladů vše sedí tak, jak má, takže už se jen čeká, co antukovému dvorci řeknou tenisté, až si na něm poprvé zatrénují.

„Je tady přibližně, když to vezmeme v tonáži, asi 180 tun všelijakého materiálu – škvára, cihlářská hlína, antuka. Vozilo se to dnem nocí, aby to dnes bylo všechno hotové, uschnulo to a zítra jsme se mohli věnovat jen antuce,“ popisuje Sibera.

Dvorec teď čekají jen každodenní povrchové úpravy, více či méně vody, tak aby měl kurt ideální vlastnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stavbou antukového kurtu pro daviscupové utkání Česko - Srbsko se zabýval Jaroslav Plašil

„Můžeme to víc polít, můžeme vyčistit antuku, aby byla jenom hladká a jemná, ty míčky mají potom šmrnc. Ale všechno bude záležet na tom, co si budou naši hráči přát. To teď nevíme, jsme připravení na všechno, máme různé druhy antuky,“ říká hlavní tvůrce kurtu.

Rodina Jaromíra Sibery stavěla sportoviště už pro legendárního běžce Emila Zátopka, drží se tradičních osvědčených postupů a jistot včetně surovin. „Tohle je antuka z mlýna, který je asi 105 let starý, ale bohužel bych řekl, že dělá nejlepší antuku v republice.“

Umlít vítěznou antuku Jaromír Sibera se zárukou nedokáže, ale takovou, která nebude českým tenistům vadit, ano. „Od zítra tu už budou jenom tři lidi, kteří to budou až do neděle dolaďovat. Až naši přijdou v neděli, tak si řeknou líbí-nelíbí a podle se toho ten týden až do pátku bude pokračovat, aby se jim maximálně vyhovělo. Snad to všechno dobře dopadne.“

Hrát na antuce si čeští tenisté přáli, říká Vladimír Šafařík, ředitel České sportovní, která daviscupový tým zastřešuje. I když je stavba takového kurtu oproti tomu běžně používanému pochopitelně o poznání nákladnější.

„My disponujeme tvrdým povrchem, takže pro nás je to pouze záležitost dovést ho sem. Máme ho teď připravený v Ostravě na Fed Cup. Dovést ho sem a položit, je otázka jednoho dne. Je to podstatně nižší částka. Hodnota tohoto kurtu je v řádu statisíců,“ popisuje Šafařík.

„Chtěli to prý kvůli tomu druhému Srbovi, že na něj by mohla být nějaká naděje. Djokovićovi je to asi jedno,“ říká Jaromír Sibera. A že je to Djokovićovi jedno, může platit doslova. Největší eso týmu Bogdan Obradovič zřejmě nevytáhne, ledaže by šlo o fintu a ještě na poslední chvíli by srbský kapitán právě zveřejněnou nominaci změnil.

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme