Australian Open: První kola na velkých turnajích jsou velice stresující

Velkou až nezvladatelnou psychickou zátěž představuje pro mnohé tenistky zápas prvního kola grandslamového turnaje. Na první pohled to vypadá hezky a lákavě. Takový život profesionální tenistky. Jenže i toto povolání má své mouchy, a pro mnohé ženy na grandslamovém turnaji představuje možná větší stres než běžné civilní zaměstnání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australian Open | Foto: Australian Open

A týká se to hlavně zápasu prvního kola, které je zásadní hlavně pro hráčky kolem první stovky světového žebříčku. Až si během Australian Open kladete otázku, proč vlastně tuto nadměrnou zátěž dobrovolně podstupují.

„Mám tenis hrozně ráda. I když jsem třeba nebyla umístěná v žebříčku úplně nejlépe, tak mě pořád bavil. Když hrajete na nějaké vyšší úrovni, tak si můžete vydělat dobré peníze a pořád vám budou stačit na slušné bydlení. Ale třeba Francouzi si tenisem nevydělají, tam se neuživíte,“ odpovídá jedna z českých tenistek Zuzana Ondrášková na otázku, proč už s tenisem dávno neskončila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér na Australian Open Jaroslav Plašil si povídal s českými hráčkami o náročnosti profesionálního tenisu

Velký psychický tlak

Ale, že se jedná v mnohých případech o zátěž jen těžko zvladatelnou poznáte, jakmile se podíváte do tváře tenistky po prohraném prvním kole. Třeba Lucie Hradecká se ze své bezmocnosti potlačit vlastní nervozitu rozplakala.

„Jako, že jsem byla nervózní dva dny před zápasem? To se mi snad nikdy nestalo,“ řekla Hradecká.

Tak velkou šanci na postup cítila, až ji to svázalo ruce. Naopak asi nepřekvapí, že to funguje i obráceně. Třeba Iveta Benešová kvůli zranění v prosinci netrénovala, nečekala od sebe tudíž nic, a výsledek? Jasná výhra 6:0, 6:1 nad Španělkou Medinaovou-Guarriguesovou.

„Jsem ráda, že můžu hrát a že mě nic nebolí. Popravdě jsem od sebe moc nečekala,“ říká Iveta Benešová, a také ona musí cítit úlevu. V žebříčku se minulou sezonu propadla, tak že aktuálně patří až do druhé padesátky, a pomalu se řadí do skupiny hráček, pro které bývá první kolo důležitého turnaje existenční záležitostí.

Velké turnaje, hodně bodů

„Jde spíše o to, že za první kolo je tady hodně bodů. Na dalších pár měsíců má prostě člověk klid. Je to neskutečné, jaký tlak je na hráče vyvinutý při úvodním zápasu. Jako stý hráč světa ho prostě musím zvládnout,“ vysvětluje Andrea Hlaváčková, proč mohou být tenistky, které se pohybují takzvaně nahraně pod velkým stresem.

Ona sama se může těšit na klidnější druhé kolo, podobně jako nejlepší česká hráčka Petra Kvitová, po výhře nad domácí Sally Peersovou.

„Je to těžké hrát v prvním kole proti domácí tenistce, když musíte vyhrát. Ale myslím si, že jsem to docela zvládla, i když jsem nehrála úplně nejlépe,“ dodává Kvitová.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme