Australian Open ve stínu sázkařské kauzy. Nechápu, proč obviňují bez důkazů, zlobí se Ivanišević

Tenisovému světu i nadále vládne Novak Djokovič. Osmadvacetiletý Srb i na Australian Open v Melbourne ukázal, jak moc je v současné době dominantní. Až může leckomu připadat aktuální éra 'nudná' vzhledem k výkonnostnímu rozestupu žebříčkové jedničky a těch ostatních. Najít opravdu silné téma v dnešní situaci může být i pro respektovaná velká média stále složitější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi obviněné tenisty v minulosti patřil i Chorvat Čilić | Zdroj: Reuters

A je docela možné, že svou pozornost zaměří spíš na sportovní zákulisí. Ostatně právě skončený grandslamový turnaj toho byl důkazem.

Zřejmě jen v redakci BBC vědí, jestli je náhoda, že zrovna se startem Australian Open vypustili do světa zprávu o tenistech podezřelých z manipulování výsledků. Co na tom, že šlo o období staré deset let, a co na tom, že důkazy ani jména veřejnost nepoznala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu, týkající se ilegálních sázek na tenisové zápasy, přímo v Melbourne sledoval reporér ČRo Jaroslav Plašil

Kauza si žila svým životem, reportéři dalších velkých celosvětových médií nechtěli zůstat pozadu, a tak místo sportovních příběhů z Melbourne přinášeli svědectví hráčů, kteří si vzpomínali, jak kdysi před lety dostali nabídku prodat zápas.

Bylo to po dlouhé době poprvé, kdy minimálně na pár dní ustupovaly výsledky do pozadí. Na základě informace, která nic nového nepřinesla.

„Těžko se můžeme bavit o podvodech s výsledky, když nemáme důkazy. BBC tvrdí, že pomocí algoritmů vytipovali podezřelé zápasy a hráče. Počítač pak vyplivne nějakých pár jmen a ti lidé si mohou připadat jako sérioví vrazi. Každý po nich půjde. Co je to za hlouposti?! Když někoho usvědčí, dobře. To je pak něco jiného, ale tohle,“ čílil se v Melbourne Parku třeba bývalý wimbledonský šampion Goran Ivanišević.

I jeho svěřenec Marin Čilić se před lety objevil na jakémsi seznamu švédských novinářů. Na veřejnost se tehdy dostala listina tenistů více a méně podezřelých z ovlivňování zápasů, například žádní Češi na ní nebyli, ale právě Chorvat a pozdější vítěz US Open ano.

Djokoviće by porazil snad jen robot. Podle Gorana Ivaniševiće nemá srbský tenista konkurenci

Číst článek

„Zmínili ho na seznamu 'možná podezřelých'. Co to znamená 'možná'? Možná budu mít rande s Angelinou Jolie. Ale zřejmě se to nestane, protože mě nezná. Jak můžete někoho obvinit se slovem 'možná'? Buď víte jistě, že to udělal, nebo ne. Tohle nařčení je horší než podezření z dopingu. Je to skoro na úrovni vraždy. Nezajímají mě seznamy, algoritmy a domněnky. Ať přinesou důkaz a jestli ho nemají, tak ať mlčí,“ vyzývá Ivanišević.

Není jasné, jestli se některá tehdejší jména shodují s těmi z nedávné zprávy BBC a zřejmý není ani klíč, podle kterého byli tenisté jako podezřelí vytipováni. Podle Ivaniševiće je ale velkou chybou, když se taková nařčení a různé spekulace bez přiložených důkazů objeví na veřejnosti. I když sám tuší, že k nekalostem hlavně na nehlídaných turnajích nižších kategorií může docházet.

„Na nižší úrovni se asi takové věci mohou stát. Ale tady se přece mluvilo o velkých jménech. O hráčích, kteří se zúčastnili letošního Australian Open. Poznali je na základě nějakého matematického algoritmu. Co to má znamenat? Bez důkazů se o tom nemá cenu bavit. Možná někdo podvádí, ale ke mně se nic takového nedostalo. A že to tvrdí BBC? Proč bych měl věřit BBC,“ klade si otázku Goran Ivanišević.

Jaroslav Plašil, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme