Berdych: Chyběl kousek. Ale jsem spokojenější než loni

Existuje mnoho jednodušších úkolů než porazit španělského tenistu Rafaela Nadala. Už poněkolikáté v kariéře se o tom přesvědčil Tomáš Berdych, který někdejší světové jedničce a současné dvojce podlehl ve čtvrtfinále Australian Open. Berdych prohrál po setech 7:6, 6:7, 4:6, 3:6.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych gratuluje Rafalu Nadalovi k postupu do semifinále Australian Open | Zdroj: Reuters

Tomáši, jak se hodnotí zápas, který je sportovně kvalitní, nádherný, diváci mu tleskají, ale vy jste ten poražený?

To nestačí. S tím člověk nemůže být spokojený. Něco pozitivního si z toho zápasu vezmu až s odstupem času. Bylo to kousek a moc nechybělo.

Vyhrál jste sedmý tiebreak v řadě na turnaji. Mohl jste přidat osmý, to byste vedl 2:0 na sety. Jsou to "co by, kdyby," ale bylo by to jiné vést nad Nadalem 2:0?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Jaroslava Plašila s Tomášem Berdychem

Byl by to ten nejlepší možný začátek zápasu. On je ale obrovský bojovník, určitě by to nezabalil. Neznamenalo by to, že by třetí set byl jednoduchý, to určitě ne. Furt by to samozřejmě bylo blíž než za stavu 1:1.

Vyčítáte si hodně ten volej, který mohl druhý set ukončit? Že jste ho nezahrál lépe, do kurtu?

Po předchozím prohozu jsem se snažil co nejrychleji vrátit, jít reflexivně na druhou stranu a strčit tam raketu... Míč jsem neviděl úplně ideálně, ale jo, mohlo to tam spadnout.

Za stavu 1:2 na sety jste ještě měl šanci na zvrat. Měl jste na to ještě síly?

Chtěl jsem bojovat co nejdéle. U Nadala se pořád spekuluje o zranění kolene nebo ramene, což by se ve čtyřhodinovém zápase mohlo ozvat. Můj cíl tak byl vydržet co nejdéle. Pořád jsem doufal. Nějaké šance na rebreak jsem měl, ale on zahrál dobře. Druhým hráčem světa je právem.

Rafaela Nadala je ohromně těžké porazit ve dvou setech, natož ve třech, ale zdá se, že to je teď podobné i s vámi. Ostatně to říkal po zápase i Nadalův trenér, že to pro něj bylo náročné utkání.

Je to hezké od něj slyšet, ale ono se to pěkně říká, když má svěřence, který v těch čtyřech setech vyhrál. Je to takový vývoj mojí kariéry a věřím, že to ještě pořád může mít vzestupnou tendenci. Doufám, že mám ještě dost času na to, abych se měl kam zlepšovat.

Domů odjíždíte stejně jako loni po čtvrtfinále. Je to přece jenom lepší pocit, když se loučíte po nádherném zápase? Loni to bylo s Djokovičem jednoznačnější...

Jo. Byť ta porážka štve a mrzí, ale určitě se na tom dá najít i něco pozitivního. Neodjíždím s tím, že bych se na kurtu hledal, že bych nevěděl, co dělat, jak dělat. Posun v tom určitě je. Daří se mi držet svůj standard a když se k tomu něco přidá, tak věřím, že letošní sezóna může být opět povedená.

Zanedlouho vás v Ostravě čeká Davis Cup proti Itálii. Fanoušci se na vás určitě těší, tenis je teď v České republice díky vám a Petře Kvitové nesmírně populární. Cítíte, že pomáháte zvedat zájem o váš sport?

Ono to nějakou dobu trvalo, nejde to hned. Myslím, že to začalo, když se nám to podařilo s Radkem Štěpánkem dotáhnout do finále Davis Cupu v Barceloně. Další sezóny na to navazovaly. Já se dostal do semifinále v Paříži, do finále ve Wimbledonu, v dalším roce se k tomu přidala Petra. Ta to dostala do top kategorie.

Za sebe musím říct, že se jí pokusím v tom sekundovat. Je to příjemná motivace vidět, jak se jí daří. Na to, jaká jsme malá země, je neuvěřitelné, že máme dva takové hráče. Když se kouknete na Američany, tak ti je budou za chvíli hledat. Deset tenistů mají Španělé, možná Francouzi, ale tím to tak hasne.

Jaroslav Plašil, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme