Berdych po boji prohrál ve čtvrtfinále AO s Nadalem a končí

Český tenista Tomáš Berdych prohrál ve čtvrtfinále Australian Open se Španělem Rafaelem Nadalem 1:3 na sety a s turnajem se loučí. Nadal je druhým semifinalistou, před ním postoupil ze čtvrtfinále Švýcar Roger Federer, který porazil Argentince Juana Martína Del Potra po setech 6:4, 6:3 a 6:2.

Tomáš Berdych

Tomáš Berdych | Zdroj: Reuters

Tomáš Berdych se musel kromě velmi kvalitního soupeře vyrovnávat i s nepřízní publika, které mu nemůže zapomenout, že po předchozím utkání nepodal ruku svému sokovi Nicolasu Almagrovi, od kterého předtím inkasoval u sítě nepříjemný zásah míčkem do ramene.

Český tenista se dokázal nad tuto nepříjemnost povznést a do utkání proti Nadalovi nastoupil bez zbytečného respektu. Oba soupeři předváděli v prvním setu tvrdý, agresivní tenis a drželi si podání. Berdych měl v šestém gamu šanci na break, tu ale nevyužil.

Velká příležitost na zisk prvního setu přišla pro Tomáše Berdycha za stavu 6:5, kdy měl dokonce tři setboly, jenomže Nadal se ze svízelné situace dostal a dokázal srovnat na 6:6. O vítězi první sady tak musel rozhodnout až tie-break.

V něm rozhodil Nadala moment za stavu 5:5, kdy reklamoval aut českého tenisty, rozhodčí ale rozhodl ve prospěch Berdycha, který pak tie-break dotáhl do vítězného konce a po pětasedmdesáti minutách hry se ujal vedení 1:0 na sety.

Rafael Nadal slaví postup do semifinále Australian Open, ve čtvrtfinále porazil Tomáše Berdycha | Foto: Reuters

Ve druhé sadě prohrával Tomáš Berdych už 2:5, ale zmobilizoval síly, zlepšil přesnost svých úderů a dokázal srovnat. Také druhý set musel nakonec rozhodovat tie-break. V něm Berdych prohrával už 1:4, uhrál ale tři míčky za sebou a vyrovnal. Nadal však lépe zvládl dramatickou koncovku a vyrovnal stav na 1:1 na sety.

Třetí sadu zahájil Tomáš Berdych skvěle, podržel si vlastní podání a Nadalovi servis sebral. Jenomže Španěl potom získal čtyři hry v řadě pro sebe a otočil vývoj druhého setu. Český tenista se sice ještě pokusil vzdorovat, Rafael Nadal ale nakonec vyhrál třetí set 6:4.

V úvodu čtvrtého setu přišel český tenista o podání a pak rychle prohrával 1:3. Pátou hru dokázal získat na svou stranu a v té další měl dokonce dva brejkboly, ty ale nevyužil a Nadal zaútočil. Po čtyřech a čtvrt hodinách hry slavil Španěl vítězství, když čtvrtý set vyhrál 6:3 a celkově 3:1 na sety.