Berdych před finále DC: Musím hrát na víc než sto procent

Tenista Tomáš Berdych, jeden z klíčových hráčů české reprezentace, se před finále Davisova poháru se Španělskem připravuje spolu s Janem Hájkem a Dušanem Lojdou v domácím prostředí v Prostějově. Celý tým, tedy i s Radkem Štěpánkem a Lukášem Dlouhým, se sejde dějišti utkání, Barceloně, v sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi v Davis Cupu | Foto: Jan Rosenauer

Tenista Tomáš Berdych má na právě probíhajícím Turnaji mistrů dva oblíbence. A jsou jimi překvapivě Rafael Nadal a Fernando Verdasco, tedy členové španělského týmu, se kterým se utká Česká republika příští týden ve finále Davisova poháru. Čtyřiadvacetiletý hráč má ale k této skutečnosti jeden racionální důvod.

„Viděl jsem, že Nadal prohrál, Verdasco docela trápil Federera. Tak já bych řekl, že pro nás je to i výhoda. Spíš bych to Nadalovi přál, aby se tam lehce zdržel, aby mu to klidně šlo ještě lépe a dostal se ze skupiny. A těch zápasů odehrál co nejvíc a přijel do Barcelony co nejpozději. Přeci jen my těch výhod moc nemáme, musíme sbírat každou drobnost. A tohle klidně může být jedna z toho," vysvětluje svou současnou náklonnost Tomáš Berdych

Česká dvojka v žebříčku ATP patří podle odborníků mezi tenisty, kteří na Rafaela Nadala platí. Vybírat si ale, s kým to bude ve finále lehčí, samozřejmě není možné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Berdych před finále DC: Musím hrát na víc než sto procent

„Obě dvě ta utkaní můžou být, nebo ne můžou, určitě budou nesmírně těžká nesmírně vyrovnaná. A nějak porovnávat, jestli s jedním nebo s druhým to je jednodušší, to asi skoro vůbec nejde. Prostě první den, když to bude všechno podle plánu, tak mě bude čekat Nadal. Musím se připravit na ten zápas a zkusit podat na kurtu ne 100 procent, ale opravdu víc než 100 procent. A třeba se to povede," věří čtyřiadvacetiletý tenista.

Bouřlivé publikum

Při finále Davisova poháru lze v Barceloně očekávat velmi bouřlivé publikum. Tomáš Berdych má navíc se španělskými fanoušky nedobré zkušenosti. Před lety ho totiž po jeho vítězství nad Nadalem vypískávali.

„Já si myslím, že to bude v pohodě. Teď třeba po poslední zkušenosti, když jsem byl ve Valencii a když se mě tam ptali novináři, tak říkám to všechno je tak nějak bez problémů. A já si myslím, že už tenkrát to bylo zbytečně nafouklé, že z toho bylo víc než se skutečně stalo. Teď si myslím, že už je to hodně dávno, hodně daleko a že i tak je to jiné město, jiní lidé," doufá Tomáš Berdych.

Zároveň si je ale Berdych vědom, že divácké prostředí bude výrazně ve prospěch domácích. „Samozřejmě atmosféra bude bouřlivá! Ale co jsem slyšel třeba od Němců, kteří tam hráli, tak říkali, že to nebylo zase až tak strašné, že spíše jsou hodně tenisoví. Že samozřejmě hodně fandí domácím, ale že to nebylo nic extrémního, že by pískali mezi prvním a druhým servisem, vykřikovali do hry a tak. Samozřejmě může to být, nemusí, také to asi vyplyne z toho, jak ta utkání budou vyrovnaná, napjatá. Bude to samozřejmě něco jiného než hrát doma, to jsou ty výhody domácího publika. Ale i s tím se musíme poprat!"

Únava španělských hvězd

Čeští tenisté asi budou mít ve finále Davis Cupu jen minimum výhod. Přesto se dají některé možnosti, alespoň spekulativně, objevit. A to zejména v souvislosti s vysokou sportovní kvalitou španělských hráčů.

„Tak určitě třeba už to, že oni mají ten tým tak nesmírně silný a vyrovnaný, a může to znít trochu zvláštně, ale klidně mohou přebrat. Můžou to postavit na těch prvních dvou hráčích, kteří třeba teď budou unaveni po tom náročném konci sezóny a třeba to nemusí být ta správná varianta. Kdyby třeba postavili Ferrera, Robreda, tak by to mohlo být lepší. Ale samozřejmě je to jenom kdyby, my moc na výběr nemáme," říká Tomáš Berdych.

Dvacátý hráč světa také věří, že se zlomí jedna dlouhá série Španělů. „Oni mají sérii sedmnácti vyhraných zápasů doma. A prostě každá série musí někdy skončit, tak proč by to zrovna nemohlo být teď. Takže zkusíme se o to poprat a zkusíme jim to překazit zrovna teď."

Tomáš Minarčík, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme