Berdych: Sezóna je solidní, ale něco jí chybí

Mohl to být po roce opět další velký turnaj, na němž Tomáš Berdych dosáhne výrazného úspěchu. Výkony v prvním týdnu Wimbledonu tomu také nasvědčovaly. Jenže český tenista nedokázal najít recept, který by zabral na hru skvěle servírujícího Američana Mardyho Fishe, a jako jeden z favoritů opouští londýnské kurty už jako poražený osmifinalista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych děkuje divákům po vyhraném zápase druhého kola Wimbledonu | Zdroj: ČTK

Je to jako, když se zakousnete do svého oblíbeného jídla. Sice nemůžete říct, že si na něm nepochutnáte, ovšem zároveň cítíte, že mu něco chybí.

To "něco" může být třešnička na dortu stejně jako koření v polévce, v případě sportovního jídelníčku Tomáše Berdycha je to vítězství nad hráčem větší nebo podobné kvality na významném turnaji.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Tomášem Berdychem mluvil ve Wimbledonu Jaroslav Plašil

Zatímco třeba loni se českému tenistovi povedlo opakovaně porazit Švýcara Rogera Federera, dosáhnout na semifinále Roland Garros a hlavně na finále ve Wimbledonu, v první polovině současné sezony podobný úspěch nepřišel.

"Sezóna je solidní, ale určitě jí něco chybí. V tenise je ovšem hezké, že šance čeká v každém gemu, v každém balónu, že se to může otočit v jakémkoliv zápase a pak to jít úplně jinou cestou. Na to tak nějak čekám, ale až ta šance přijde, tak ji musím umět využít," říká Tomáš Berdych po osmifinálovém zápase, kterých už zažil v první polovině roku několik.

Vůbec první část sezony měl český tenista nejbohatší ze všech tenistů elitní desítky, ve které se po Wimbledonu udrží. Přesto si nemyslí, že měl trochu ubrat a hrát o něco méně. Kvůli loňským mimořádným úspěchům na grandslamových turnajích v Paříži a ve Wimbledonu totiž potřeboval nějakou pojistku, protože mu bylo jasné, že semifinále a finále bude hodně těžké obhajovat.

"Ideální turnajový program je hrozně těžké najít. To je v dnešní době snad nejdůležitější. Já jsem zastáncem varianty, že je lepší toho mít naplánovaného víc, a když to jde dobře, tak radši nějaké turnaje zrušit, než aby něco chybělo. Nemyslím, že jsem toho odehrál přehnaně hodně. Navíc jsem chtěl nahnat nějaké ty body, aby toho přes léto nebylo tolik," vysvětluje stále ještě sedmý hráč světa.

Léto bude mít Berdych volnější, chce víc potrénovat

V tomto roce čeká Tomáše Berdycha už jen jeden grandslamový turnaj, na přelomu srpna a září v New Yorku, kde pro změnu neobhajuje žádné body, protože loni vypadl už v prvním kole. Proto může začít útočit na vylepšení své pozice a třeba i na návrat na příčky, na kterých byl ještě před začátkem léta.

"To se hodí, že zajíci se počítají až po honu, což bude na konci roku. Doufám, že budu mít co počítat, že toho bude dostatek na první desítku nebo i kousek víc. Pak se to může hodnotit - teď je půlka roku," nechce Berdych dělat předčasné soudy.

Ale zatímco počítat své ulovené zajíce může skutečně až po honu, leccos může plánovat už teď. Týká se to také časového období před posledním grandslamovým turnajem v roce.

"Léto je trochu volnější, čeká mě vlastně jen Bastad, který je týden po Wimbledonu, a pak jedu až Montreal a Cincinnati. Musím najít věci, na kterých je třeba zapracovat, když na to konečně bude čas," vyhlíží klidnější část roku Tomáš Berdych.

Jaroslav Plašil, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme