Berdychovi odvál šanci na grandslamové finále na US Open vítr

Když se ve sportu objeví čepice na hrací ploše, zpravidla jde o velkou slávu, a projev uznání fanoušků mimořádně úspěšnému střelci branek. Jenže, když už tam přistávají také třeba židličky, tašky nebo zápis o utkání, pak něco není v pořádku. Vichr v areálu tenisového US Open udělal ze semifinálového zápasu frašku, ve které frustrovaný Tomáš Berdych podlehl Britovi Andymu Murraymu 1:3 na sety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáši Berdychovi (vpravo) nezbývalo než Murraymu po zápase pogratulovat k postupu do finále US Open | Zdroj: Reuters

Možná si tu hru ze svého dětství pamatujete, pan učitel nebo paní učitelka zvolá: "všechno lítá, co má peří," a běda tomu, kdo se nachytá při slovech taška, ručník, stolička, láhev nebo třeba lízátko. To vše byste si teď ale obhájili, protože nejen tyto předměty létaly po tenisovém kurtu během semifinále US Open. Takový byl v newyorském Corona Parku vítr.

Tenisty to pěkně štvalo a obzvlášť Tomáš Berdcyha, který má svou hru založenou na tvrdém servisu, a pro kterého byl zásadní problém míček vůbec nadhodit a trefit.

„Těžké podmínky, no,“ říkal Tomáš Berdych a ani Andy Murray, byť pochází z nejsevernější části Velké Británie, prý větší řádění větru během zápasu nepamatuje. Podle ostrovních novinářů sice svou hrou občas vytvářel dojem, že vlastně ani nefouká, ale opak byl pravdou. Utkání bylo fraškou, kterou hráčům nezáviděl ani Ivan Lendl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Větrná loterie na US Open Berdychovi do finále nepomohla

„Je to strašně těžké, samozřejmě. Je to škoda, protože to nikomu nepomůže na kvalitě, ale je třeba hrát a tím to končí. Co jsem radil Andymu? To vám nikdy neřeknu.“

A jestli jeho svěřenci pomohlo, že si Berdych nemohl více pomoci servisem? „K tomu se taky nebudu vyjadřovat, nezlobte se. Omlouvám se, ale o taktice a na čem spolu pracujeme s nikým nemluvím. Říkám to i New York Times a všem ostatním,“ nechtěl prozrazovat nic ze své kuchyně někdejší nejlepší hráč světa a nyní kouč britského tenisty Ivan Lendl, byť sám nejspíš dobře věděl, že způsobu hry Andyho Murrayho silný vítr tolik neškodil.

„Člověk se jen snaží dostat servis do kurtu. Skoro každé podání se hraje. To absolutně není moje hra,“ uznal Tomáš Berdych, a nebylo pro něj jednoduché takovou porážku překousnout. Na US Open hrál do té doby skvěle, zvládal všechny krizové momenty, porazil světovou jedničku Rogera Federera, a když si mohl vybojovat právo hrát závěrečný zápas o titul, přijde taková spoušť.

„Ne nadarmo se říká, že když chce člověk vyhrát velký titul, musí mít taky trochu toho štěstí a to znamená, že se to sejde třeba tak, že podmínky víc vyhovují jemu než soupeři.“

V NY není vítr jako vítr

Naštvaný mohl být Tomáš Berdych dvojnásob. Když totiž rozehráli svůj semifinálový zápas Srb Novak Djokovič a Španěl David Ferrer, byl to favorit, kterému viditelně vítr mnohem více vadil. Ale když se dostal do problémů a prohrával 2:5, přispěchal hlavní rozhodčí, a duel přerušil.

Pořadatelé situaci vysvětlovali blížící se bouřkou, a obavami o bezproblémové cesty lidí do svých domovů. Ve skutečnosti se ale ještě minimálně hodinu poté nedělo nic, co nebylo k vidění během prvního utkání, a těch pár kapek, či několikaminutové přeháňky, to už tady také během turnaje bylo.

Není tedy divu, že David Ferrer házel věci do své tašky pěkně nazlobený. Asi i on může tušit, že je ve finále, které se jen tak mimochodem hraje už popáté v pondělí místo neděle, jaksi nevítaný.

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme