Bratři Pospisilové na svou původní vlast nezanevřeli

Když se řekne bratři Pospíšilové, možná se Vám automaticky vybaví jména dvacetinásobných mistrů světa v kolové. Ale jsou pochopitelně i jiní sourozenci tohoto jména, a jedni z nich žijí v Kanadě. Teď byli nějaký čas v New Yorku ve Spojených státech Amerických, kde více než týden trávili čas v tenisovém areálu na US Open.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vasek Pospisil na US Open, kde mimo jiné vyhrál nad Lukášem Rosolem | Foto: Jaroslav Plašil

„Vasek, Vasek, Vasek!“

Právě toto povzbuzování provázelo na US Open snažení jednadvacetiletého Vaska Pospisila, syna českých emigrantů, který se ale narodil v Kanadě. Rodiče se kvůli hurikánu a zrušeným letům na jeho zápas nedostali, ale bratři Tomáš a Petr tři utkání v kvalifikaci a dva v hlavní soutěži grandslamového turnaje viděli. Hrou nejmladšího sourozence byli pochopitelně uneseni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Jaroslav Plašil natočil zajímavou reportáž o bratrech Pospisilech, z nichž ten nejmladší se letos představil na US Open

„My oba jsme se narodili v Čechách, v Prostějově, ale Vašek se narodil už v Kanadě, kam jsme emigrovali v roce 1989, těs+ně před revolucí. Od té doby jsme se do České republiky vraceli. Vašek v Česku i nějakou dobu hrál. Jsme na něj hodně hrdí,“ říkají Tomáš a Petr Pospisilovi.

Pro rodiče to bylo prý velké rozhodnutí, když se rozhodli emigrovat. To samozřejmě ještě nikdo nemohl vědět, že zanedlouho dojde k sametové revoluci.

„Když tady došlo k převratu, byli jsme hodně šťastní, že se do Česka můžeme vrátit,“ shodují se bratři, kteří svému nejmladšímu sourozenci říkají doma hezky počesku Vašek.

„Právem na něj můžeme být hrdí, že se dostal na US Open, minulý týden vyhrál všechny tři zápasy v kvalifikaci, hrál neskutečně!“

Vasek Pospíšil vyřadil na US Open svého „krajana“ Lukáše Rosola. Rady od starších bratrů prý ale ke své hře nepotřebuje.

„To ne, on ví nejlépe, co má hrát, co je potřeba. Jedině když se na mě třeba podívá, snažím se mu naznačit, ale on má o své hře stejně mnohem lepší přehled,“ říká Petr Pospisil.

Fandí i Česku

Vasek přitom není jediným tenistou v rodině. Jak Tomáš, tak i Petr hráli tenis pod vedením svého otce. Později se k nim přidal i nejmladší Vasek.

„Když mi bylo nějakých sedmnáct, zranil jsem se a tenis už jsem hrál jen rekreačně. Navíc ani jeden z nás s bráchou nebyl tak dobrý jako Vašek,“ chválí mladšího bratra Tomáš Pospisil.

Česká republika může litovat, že Vasek Pospisil hájí kanadské barvy, jako tenista je totiž velmi šikovný. A navíc české prostředí velmi dobře zná.

Bratři Tomáš a Petr Pospisilové podporovali svého nejmladšího sourozence na US Open | Foto: Jaroslav Plašil

„V Prostějově byl několik let, zná i většinu hráčů, kteří dnes za Českou republiku hrají. Určitě by se vám hodil,“ smějí se Tomáš i Petr a dodávají, že benjamínek v rodině dokonce svého času uvažoval o tom, že by Českou republiku reprezentoval.

„To už je ale dlouho, co o tom mluvil. Nevím, jak moc to bylo reálné. Každopádně teď hraje za Kanadu.“

Co ale když se utká Česká republika s Kanadou, a to v jakémkoli sportu? Komu bratrské trio fandí?

„V tenise Kanadě, protože za tu hraje Vašek, ale v hokeji jednoznačně České republice,“ dokazují bratři Pospisilové, že na svou původní vlast ani v nejmenším nezanevřeli.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme