Čechokanaďan Vasek Pospisil se ve světě tenisu teprve rozkoukává

Podobně znějících jmen najdete ve světě několik, a stačí přitom nahlédnout třeba do telefonního seznamu ve Vídni. Jenže Vasek Pospisil, kterého teď máme na mysli, je lecčím výjimečný. Hraje dobře tenis, a na US Open teď vyřadil čerstvého daviscupového reprezentanta Lukáše Rosola. Je z Kanady, ale zároveň umí srozumitelně popsat, co se mu nejvíc líbí v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čechokanaďan Vasek Pospisil má kořeny ve Vyškově | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Holky a jidlo,“ říká Pospisil.

Ne, tohle není žádný africký student medicíny zvaný Mireček z filmových "básníků". Tenhle Vasek Pospisil ovládá češtinu lépe, než absolventi slavných jazykových kurzů v Zahrádkách u České Lípy. Sice se narodil a vyrůstá v Kanadě, ale díky rodičům, kteří kdysi utekli z komunistického Československa umí vyslovit i hlásky, které v anglicky mluvících zemích ani neznají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čechokanaďan Pospisil po výhře nad Rosolem.mp3

„Rodiče nepřiletěli kvůli tomu hurikánu, co tady byl, ale snad teď už budou moci. Moji dva bratři tady jsou a fandili, takže atmosféra dobrá.“

Z některých koncovek Vaska Pospisila už jste zřejmě poznali, kde zhruba jeho rodiče před emigrací žili, a samotný tenista Vám to teď potvrdí.

„Okres Prostějova, tedy Vyškov.“

Čímž se plynule dostáváme k tenisu. Ten je totiž už nějakou dobu se zmíněným Prostějovem spojený a Vasek Pospisil se toho snaží při návštěvách České republiky využívat.

„Od 15 let tam každé léto trénuji, teda letos poprvé jsem tam nebyl. Celé ty roky se o mě v Prostějově hezky starali na to, že jsem Kanaďan. Musím říct, že bylo moc pěkné, že mě tam tak vzali.“

Tenista Vasek Pospisil na US Open | Foto: Jaroslav Plašil

Před lety dokonce Vasek Pospisil uvažoval i nad možností, že by reprezentoval Česko, ale rozhodl se pro Kanadu, která má vedle Milose Raonice dalšího talentovaného tenistu se slovanskými kořeny.

Jedndvacetilety Pospisil se na US Open probil z kvalifikace do hlavní soutěže, v prvním kole snadno porazil virózou oslabeného Lukáše Rosola a v tom druhém zkusí potrápit wimbledonského čtvrtfinalistu Španěla Feliciana Lopeze. Nakonec, proč ne? Vždyť třeba nedávno na turnaji v Montrealu dokázal dlouho vzdorovat i Švýcarovi Rogeru Federerovi.

„Je těžký hrát s takovým hráčem, kterého od mala sleduji v televizi. Ale čím více budu s takovými hráči hrát, tím to pro mě bude jednodušší a budu se cítit lépe,“ uzavřel Vasek Pospisil.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme