Česká extraliga je pro zahraniční tenisty skvělou přípravou na sezonu

Česká tenisová extraliga trvá pouhý týden, ale i tak jde zřejmě o nejkvalitnější tuzemskou klubovou soutěž. Kvalitní tenisový turnaj každý rok touto dobou láká do České republiky přední hráče světového žebříčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Šafářová | Foto: David Kubíček

Když v těchto dnech vstoupíte do recepce prostějovské haly, budete mít před sebou dva slavné poháry. Ten větší za vítězství v Davis Cupu jste mohli nedávno vidět i ve vinohradské budově Českého rozhlasu, ten svými rozměry menší je za fedcupový titul.

K oběma trofejím se váže celá řada příběhů včetně toho čerstvého. Všechny české tenisty a tenistky, kteří ve finálových zápasech dvou nejprestižnějších týmových soutěží nastoupili, teď můžete sledovat během semifinálových zápasů domácí extraligy, a nejen je.

Třeba na soupisce největšího favorita soutěže, pořadatelského Agrofertu, narazíte kromě Tomáše Berdycha, Petry Kvitové či Lucie Šafářové na letošní finalistku Wimbledonu Polku Agnieszku Radwaňskou, Fina Jarkka Nieminena či Němce Philipa Kohlschreibera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Prostějova a Přerova, které hostí tenisovou extraligu, natočil Jaroslav Plašil

„Otázka pro ostatní kluby je, do jaké míry s tím chtějí soutěžit a investovat do toho peníze, když se od počátku ví, že Prostějov hraje v takové sestavě, v jaké hraje. My to řešíme tak, že extraligu hrají ti, kteří to mají jako reciprocitu za to, že můžou na Štvanici celoročně kvalitně trénovat. Nikdo nemá vyšší nároky, vyhovuje nám to tak,“ říká manažer ČLTK Praha Vladislav Šavrda.

Ale i tak je sestava klubu kvalitní, jsou na ní olympijská medailistka Lucie Hradecká nebo třeba Rakušan Jürgen Melzer, kterého už prý berou na pražské Štvanici za vlastního.

„Na druhou stranu je to i přání sponzora, aby liga byla atraktivní a objevili se v ní hráči ze světové stovky, což je důvod, proč se tenhle model uplatňuje.“

Zahraniční extraligové posily mají na svých soupiskách i mnohem skromnější celky, než jsou ty dosud zmíněné. Třeba Precheza Přerov investovala do Uzbeka Denise Istomina, milovický Lasvit sehnal výjimečně talentovanou, i když v posledních týdnech zraněnou Chorvatku Petru Marticovou, a takto bychom mohli pokračovat. Celé v součtu to dělá z české extraligy momentálně zřejmě nejkvalitnější soutěž svého druhu na světě.

„Bavili jsme se o tom zrovna dneska s Jarkkem Nieminenem, který zná i německou Bundesligu. A on říkal, že kdyby se náš současný tým postavil v ní, měli bychom jedno z nejlepších družstev i tam, a to se říká, že je to nejsilnější liga na světě,“ přiznává další tenista s daviscupovými zkušenostmi, prostějovský Jan Hájek.

Pohár Davis Cupu (vlevo) a Fed Cupu v Prostějově | Foto: ČTK

A pokud zmínil Bundesligu, nelze opomenout odborníka, který ji dobře zná. Jiří Veselý, otec stejnojmenného nadějného tenisty, v Německu léta trénuje.

„Německá liga je silná, ale česká liga je díky tomuto termínu, kdy se hraje, zajímavá pro hráče, protože to mají jako přípravu na Australian Open,“ myslí si Veselý.

„Když vidíte soupisky, nedovedu si představit, kde by to mohlo být silnější, než je to tady. Hodně samozřejmě dělá i termín,“ dodává trenér Petry Kvitové a teď i celé ženské části prostějovského týmu David Kotyza.

Ano, vhodný termín, to je to, proč tenisté nedávají české extralize košem, i když jsou hlavně pro zahraniční posily pochopitelně zajímavé také peníze. A potvrzují to i slova Lucie Hradecké, která má jen tak mimochodem zkušenosti, a tudíž i malé srovnání s francouzskou ligou.

„Tam je to dělané úplně jinak než tady. Tady jsme rozdělení na holky a kluky, tam jsou jen holky. A naše liga už je daleko silnější, skvělý je i termín, všichni, kdo se připravují na novou sezonu, si tu zahrají.“

A ti nejlepší budou hrát své zápasy až do středy, kdy je v Prostějově finále. Zatím k němu měli nejblíže kluby z hostitelských měst semifinálových skupin. Jak Precheza, tak i Agrofert totiž své klíčové duely vyhrály.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme