Česko zatím remizuje s Německem, Berdych i Kohlschreiber ovládli pětisetové bitvy

Čeští tenisté zatím hrají v zápase prvního kola Světové skupiny Davisova poháru v Hannoveru s domácím Německem 1:1. V první dvouhře Lukáš Rosol podlehl Philippu Kohlschreiberovi 6:3, 3:6, 4:6, 6:2 a 3:6. Ve druhém utkání měl Tomáš Berdych plné ruce práce s talentovaným Alexanderem Zverevem. Český hráč vyhrál 7:6, 1:6, 4:6, 7:6 a 6:4.

Tomáš Berdych v daviscupovém utkání proti Mischovi Zverevovi

Tomáš Berdych v daviscupovém utkání proti Mischovi Zverevovi | Zdroj: ČTK

Nehrající kapitán Jaroslav Navrátil v prvním zápase vsadil na Lukáše Rosola, který se na tvrdém povrchu postavil proti světové třicítce Philippu Kohlschreiberovi.

Z pěti předchozích zápasů vyhrál Čech pouze před dvěma lety ve Stuttgartu, ostatní čtyři duely zvládl lépe třicátý hráč žebříčku.

„Jdu tam jako outsider, ale zkusím vybojovat co nejlepší výsledek. S Philippem se známe, hráli jsme pět utkání, jednou jsem ho porazil, ale každý zápas je jiný. On musí vyhrát, já nemám co ztratit. Na kurtu nechám všechno,“ slíbil Lukáš Rosol před prvním zápasem.

Do deblu nastoupí osvědčení Berdych a Štěpánek. Měli by to zvládnout, věří kapitán

A v prvním setu slib dodržel, zatímco Němec se na kurtu teprve hledal. Lukáš Rosol využil hned první brejkbol, který měl, a dostal se do vedení 3:0. Sám si svá podání hlídal a jeho první servis měl průměrnou rychlost přes 200 kilometrů v hodině, několikrát ale překvapil i nečekaným zkrácením.

Po 40 minutách si při vlastním podání vytvořil Lukáš Rosol tři příležitosti na ukončení prvního setu, druhou z nich využil.

Kohlschreiber po 1. setu zpřesnil hru

Ve druhém dějství už se ale Němec dostal do hry. Při svých servírovacích gemech byl jistější a útočil na podání čím dal častěji chybujícího Rosola. Brněnský rodák poprvé podlehl tlaku v nejnevhodnější chvíli za stavu 3:4 při vlastním podání, pak už Kohlschreiber neměl problémy s vyrovnáním na 1:1.

Jediné ztracené podání rozhodl i třetí set a opět byl smolařem Lukáš Rosol. Od stavu 3:1 následovala série hladce udržených servisů a ani v závěru se Čech nedostal k jediné příležitosti k vyrovnání. Po necelých dvou hodinách Kohlschreiber získal vedení 2:1 na sety.

Lukáš Rosol podlehl v daviscupovém utkání Němci Kohlschreiberovi po pětisetové bitvě | Foto: ČTK

Český hráč ještě dokázal získat čtvrtý set a srovnal, ale v páté sadě byl lepší německý favorit.

Německo se tak ujalo vedení 1:0 na zápasy. Lukáš Rosol splnil přání kapitána Navrátila, aby německého kráče potrápil. Vzhledem k průběhu zápasu ale nemůže být s výsledkem spokojený.

„V prvním setu jsem returnoval komfortně. Pak mi bohužel vnutil jeho hru. Pomohl jsem mu i vlastními chybami. Věděl jsem, že každý set bude o jednom dvou míčích, to rozhodlo i v pátém setu. Výkon z mé strany byl solidní, kdyby byl dobrý, tak ho porazím. Škoda, měl jsem v pátém setu dost sil,“ řekl po utkání Rosol.

Berdych se pořádně zapotil se Zverevem

Ve druhém zápase nastoupila na kurt česká jednička Tomáš Berdych proti osmnáctileté naději německého i světového tenisu Alexanderu Zverevovi.

Tomáš Berdych dokázal hned při první příležitosti obrat Němce o servis, ten mu to ale vzápětí oplatil. Podání pak oba hráči ztratili ještě jednou. Za stavu 5:4 pro Berdycha podával Zverev a nabídl Berdychovi příležitost k zisku setu, kterou Čech nevyužil.

Německý tenista Alexander Zverev Tomáše Berdycha v utkání 1. kola Davis Cupu potrápil | Foto: ČTK

První set tak dospěl do tiebreaku, který vyhrál Berdych 8:6, i když ve zkrácené hře musel odvracet setbol. Druhou sadu ovládl suverénně Zverev, od stavu 1:1 Berdychovi nedovolil získat jediný gem.

Zverevův obrat pokračoval ve třetí sadě, když hned v prvním gemu vzal světové sedmičce podání. Němec byl lepším hráčem na kurtu a zaslouženě si vybojoval vedení 2:1 na sety.

Ve čtvrtém setu si oba hráči drželi servisy až do tiebreaku, který vyhrál Berdych 7:5 a vynutil si pátou sadu. Tu rozhodl Berdychův brejk v sedmé hře. Celkově zvítězil 6:4 a srovnal stav utkání Německo – Česko na 1:1.

Berdych: Dlouho jsem byl horším hráčem

Tomáš Berdych přiznal, že byl v zápase dlouho horším hráčem, i v mnoha kritických situacích za stavu 1:2 si ale nepřipouštěl, že by utkání mohl ztratit. „Byla tam spousta kritických momentů. Ale kdyby člověk jednou ztratil v hlavě naději, tak by ho to tak rychle sežralo, že by si rovnou mohl sbalit věci a dávno bychom byli na večeři,“ řekl po utkání Berdych.

V sobotu zápas pokračuje čtyřhrou. Za český tým pravděpodobně nastoupí osvědčený pár Tomáš Berdych, Radek Štěpánek.

Vzájemná bilance daviscupových utkání mezi Čechy a Němci vychází výrazně pro domácí výběr, který vyhrál desetkrát oproti čtyřem českým triumfům. Naposledy Německo vyhrálo před 11 lety v Liberci 3:2. Poslední české vítězství se datuje do roku 1982.

Jaroslav Plašil, David Bernardy, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít