Český daviscupový tým se poučil z loňské prohry s Kazachstánem

Před rokem čeští daviscupoví tenisté utrpěli jednu z nejtěžších porážek za poslední roky. V domácím prostředí podlehli nováčkovi světové skupiny Kazachstánu. Teď je čeká soupeř, který se vrací mezi elitu po dlouhých dvanácti letech. Může přijít s Itálií nepříjemné Déjá vu?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Štěpánek během tréninku v Ostravě před prvním kolem Davis Cupu proti Itálii | Foto: ČTK

"Když se ode mě očekávají tři body nebo dva a půl bodu, je to psychicky náročné, člověk nemá ani chvilku na oddech, sebrat nějaké síly," říkal Tomáš Berdych po loňské překvapivé porážce s Andrejem Golubjovem, který vyhrál spolu s Berdychem českou extraligu.

Také Italové budou mít ve svém středu hráče, který na konci kalendářního roku vyhrál po boku Berdycha tuzemskou soutěž družstev - Andrease Seppiho. Tím ale veškerá podobnost končí, alespoň podle nehrajícího kapitána.

"Radek Štěpánek je těžko nahraditelný. Když byl loni nemocný, byla to pro tým opravdu velká ztráta. Při vší úctě k ostatním hráčům, Hájkovi, Hernychovi, Minářovi, jejich výkonnost šla bohužel trochu dolů. Jsou to hráči až na konci druhé stovky zebříčku a v Davis Cupu je těžké s nimi uspět. Letos Radek v týmu je, je nadrženej a chce se s Tomášem zase vrátit na výsluní," říká Jaroslav Navrátil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do roka a do dne, mohou si říkat čeští tenisté před duelem Davis Cupu s Itálií

Účast Radka Štěpánka, neformálního lídra šatny, dává českému týmu proti Itálii druhého singlistu světové úrovně a zároveň snímá velkou část tlaku z Tomáše Berdycha. Oproti loňsku je ale ještě něco jinak. Chybí mediální přestřelka o penězích za start v Davis Cupu, kterou mezi sebou před rokem měli nehrající kapitán Jaroslav Navrátil s Janem Hernychem. K té se už nikdo nechce vracet.

"Byl jsem nemocný, takže nevím, co se tady dělo. Ale to je historie, z porážek se vždycky musí člověk poučit, aby se neopakovaly. Každý soupeř ve Světové skupině Davis Cupu je těžký, nesmí se podcenit. U nás bude hlavní, abychom byli všichni v pořádku," říká Radek Štěpánek.

Sestava českého týmu je tentokrát mnohem variabilnější. Zdá se, jako by si velké ponaučení z porážky od Kazachstánu vzal i sám Jaroslav Navrátil. Ten loni povolal do týmu talentovaného Jiřího Veselého. Tehdy sedmnáctiletý junior přičichl k atmosféře Davis Cupu, ovšem tím si nehrající kapitán značně omezil manévrovací možnosti se sestavou.

"Chtěl bych dát určitě přednost mladým hráčům, abychom měli náhradu za Radka, který třeba za dva tři roky skončí. Nicméně každé utkání je důležité a může se stát, že Radek nebo Tomáš budou hrát v pátek dlouhý zápas. Proto jsem k Lukášovi Rosolovi nominoval ještě deblistu Františka Čermáka, aby se nestalo, že tam budeme mít juniora, který nebude do utkání použitelný. Na Davis Cup je to ještě brzy," poučil se z loňského roku Jaroslav Navrátil.

Alena Benešová, Radim Sajbot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme