Český tenis letos slavil výjimečné týmové úspěchy

Loni se český tenis pyšnil hlavně individuálními úspěchy wimbledonské vítězky Petry Kvitové, letos slavil výjimečné úspěchy týmové. Vyhrát v jednom roce Hopmanův pohár, Fed Cup i Davis Cup se až do listopadu tohoto roku žádné zemi nepodařilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český tým (zleva) kapitán Jaroslav Navrátil, Radek Štěpánek, Tomáš Berdych, Lukáš Rosol a Ivo Minář pózují společně s vítězným týmem z roku 1980 - tehdejší trenér Pavel Korda, Jan Kodeš, Pavel Složil, Tomáš Šmíd a Ivan Lendl | Foto: ČTK

Australskému Perthu se říká město slunce nebo také město světla a symbolicky právě tam začal nejzářivější rok českého tenisu. Petra Kvitová coby vítězka Wimbledonu i Turnaje mistrů, k tomu Tomáš Berdych, hráč světové desítky. Dohromady vyladěný pár, který měl jasnou strategii: zvládnout oba singlové zápasy a ke smíšené čtyřhře nastoupit už za rozhodnutého stavu.

„Hlavně je pěkná cena, tak se o ni snažíme hrát,“ smáli se Petra Kvitová s Tomášem Berdychem a jednoduchého návodu se dokázali držet bez výjimky, a tak si z Perthu odvezli vysněnou cenu, míček posetý diamanty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rok 2012 byl pro český tenis skutečně velmi úspěšný, zejména v týmových soutěžích

Zlaté světové šampionáty hokejistů, možná ještě stříbrné mistrovství světa basketbalistek. V Česku nebo ještě Československu se v posledních padesáti letech nekonalo moc dalších sportovních akcí, které by provázela celonárodní euforie. Samozřejmě s výjimkou daviscupového vítězství v roce 1980, které se teď tenistům po dlouhých 32 letech povedlo zopakovat.

Nadšení fanoušků bylo letos v listopadu dvojnásobné, protože jen dva týdny před finálovým zápasem mužů jásaly u poháru za titul ve Fed Cupu ženy.

Dva pražské triumfy českých tenistů provázel podobný příběh. Zatímco celou sezonu táhly oba týmy hlavně jedničky, hlavními hrdiny finálových zápasů se staly dvojky. Lucie Šafářová předvedla v duelech se Srbkami Ivanovičovou a Jankovičovou výjimečné výkony a nemocí oslabenou spoluhráčku Petru Kvitovou dokázala v pravý čas zastoupit.

„Chtěla jsem strašně moc vyhrát, hodně jsem se soustředila a bojovala. Jsem strašně ráda, že se mi to povedlo,“ radovala se Lucie Šafářová.

Životní výkon Štěpánka

Co může být důležitějšího, než rozhodující pátý zápas finále, buď všechno nebo nic, tisíce fanoušků přímo v hale, další miliony sledují televizní obrazovku, rádio nebo alespoň internet. Situace, při které mnohým zkamení nohy a zdřevění ruka, naopak Radku Štěpánkovi pomůže k životnímu výkonu.

„Nevím, kdo je náš nebo světový nejlepší scénárista, ale kdyby tohle napsal, asi bych mu moc nevěřil,“ kroutil hlavou Štěpánek, který porazil Španěla Nicoláse Almagra 3:1 a České republice zařizuje i třetí ze tří nejprestižnějších týmových trofejí v jednom roce, stylově ve 100. ročníku Davisova poháru před čtveřicí mušketýrů, kteří v Praze salátovou mísu vyhráli v roce1980 akteří na finále z různých koutů světa dorazili.

Lucie Šafářová po rozhodujícím míčku ve finále Fed Cupu | Foto: David Kubíček

„Jsem dojatý už delší dobu z každé maličkosti, ale jak jsem o tom přemýšlel, před těmi 32 lety jsem měl podobné pocity. Měl jsem radost, že kluci vyhráli, lehké to nebylo,“ říkali po výhře Čechů nad Španěly členové vítězné daviscupové party z roku 1980 Pavel Složil a Ivan Lendl.

Inspirací 32 let starý příběh skutečně byl. Současní tenisté to sami přiznávali a také ho dokázali téměř dokonale napodobit, když podobně jako v roce 1980 v semifinále zvítězili na půdě silné Argentiny.

„Štěstí, spokojenost, únava, všechno se to mísí, ale převládá radost z toho, že se nám to povedlo,“ oddechl si Tomáš Berdych, kterému nebylo přáno, aby se tak jako v Buenos Aires radoval i po svém posledním daviscupovém zápase v sezoně, ale i tak má za sebou zřejmě nejúspěšnější rok své kariéry. Připsal si v něm 61 singlových výher včetně 6 vítězných duelů v boji o salátovou mísu.

Stříbrné duo H+H

Po výjimečném výsledku sahal na grandslamovém US Open v New Yorku a potřetí v řadě se probojoval na Turnaj mistrů do Londýna. V hlavním městě Velké Británie se letos hrálo častěji oproti jiným ročníkům, díky olympijskému Wimbledonu, po kterém se ze stříbrných medailí radovaly letos deblistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká.

Stříbrné medailistky z Londýna, tenistky Andrea Hlaváčková (vpravo) a Lucie Hradecká | Foto: ČTK

„Někdo nám říkal, že ta stříbrná medaile má teď větší cenu než ta zlatá. Mně se teda zlatá líbila víc a říkala jsem Lucce, že ji musíme dostat. Ale bohužel…“

Ano, i toto olympijské stříbro zapadalo do úspěšného roku deblového páru H+H a celkově zlatého roku 2012, pokud jde o český tenis a týmové soutěže.

ZPĚT NA ROK VE SPORTU 2012

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme