Českým tenistům fandí na Hopmanově poháru v Perthu stovky krajanů

Z Prahy do australského Perthu je to přes třináct tisíc kilometrů, ale i tak tam potkáte poměrně dost česky mluvících lidí. Teď dokonce na jednom místě, protože chodí na zápasy Petry Kvitové a Radka Štěpánka na tenisovém Hopmanově poháru. Většinou jde o studenty nebo krajany, kteří se na západ nejvzdálenějšího kontinentu přestěhovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub, Simona, Gábina, Jiří a Monika Vychytilovi s povzbudivym vzkazem | Foto: Jaroslav Plašil

Manželé Jiří a Gábina a děti Simona, Monika a Jakub Vychytilovi zdraví ve frontě na vstupenky své sousedy. Do Perthu dorazili z asi 200 kilometrů vzdáleného městečka, kde všichni trvale žijí.

Děti už od útlého věku vyrůstají v Austrálii, chodí do zdejších škol, ale přesto vítají, když si mohou připomenout cokoli českého. Zvlášť když jsou tenisovými fanoušky. S sebou vozí pouzdro na rakety, a když je příležitost, nechávají si na ně hráče podepsat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen s českými fanoušky natáčel reportáž v Perthu Jaroslav Plašil

"Například Radka Štěpánka, Jiřího Veselého, Kláru Zakopalovou a taky Slovenku Dominiku Cibulkovou," vyjmenovává paní Gábina.

Vychytilovi mají podobný osud jako většina Čechů, které v Perth Aréně potkáte. Před lety sem přijeli za studiem či za prací a už se nedokázali nebo nechtěli vrátit. Alespoň prozatím. Vesměs je přilákalo teplo a také férovější prostředí.

"Každý rok přijíždí čím dál víc Čechů studovat a taky za lepším životem," vysvětluje Roman Irlweg. Na sobě má dres a české suvenýry a i on přišel fandit Petře Kvitové a Radku Štěpánkovi.

Showman Štěpánek vedle tenisu baví Australany i fotbalovými schopnostmi

Číst článek

Do Austrálie to vzal oklikou přes Irsko, kam vycestoval kvůli angličtině, a když jeho partnerka dostala víza pro pozici zdravotní sestry v Perthu, vyrazil také. Povolání má hodně nevšední - živí se jako střihač psů.

"Je tady horko, takže jsem stříhal nakrátko třeba vlčáka nebo huskyho, což je v Čechách nemyslitelné," líčí Roman Irlweg.

V hledišti městské arény v Perthu je také Pavel Parihuzič, ten sice nemá výjimečné povolání, pracuje v restauraci, ale zase má nevšední přítelkyni - Italku, která když italský tým kvůli zdravotním problémům ztratil ambice, fandí také českému páru.

Roman Irlweg s českou vlajkou | Foto: Jaroslav Plašil

"Byli jsme s přítelkyní v práci a jedna zákaznice říkala, že letos to je s Austrálií špatné, že prý vyhrají Češi. A to jsem jí neřekl, že já Čechem jsem, bavili jsme se anglicky," říká Pavel Parihuzič.

Zatím to na to úplně tak nevypadá, čeští tenisté nemají postup ve své moci. Aby postoupili ze skupiny, musejí spoléhat na pomoc ostatních týmů. Ale podpory Čechů v hledišti přechodně či trvale žijících v Austrálii si moc váží.

"Jak na Fed Cupu, tak tady v Perthu mám fanoušky hodně ráda. Fandí, i když se nedaří, a za to jim patří velký dík," uzavírá tenistka Petra Kvitová.

Jaroslav Plašil, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme