Čeští tenisté jsou s novým rychlým povrchem pro DC spokojeni

Čeští daviscupoví tenisté se v minulosti střetli s Itálií v bojích „o salátovou mísu" celkem desetkrát. Prohráli pouze ve třech případech a pokaždé se tak stalo na antuce. Už od samotného rozlosování prvního kola letošního ročníku světové skupiny bylo tedy zřejmé, že „oranžovou hlínu" si Češi jako povrch nezvolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tenisa Radek Štěpánek při tréninku na novém povrchu v ostravské hale | Zdroj: ČTK

V prostorách ostravské ČEZ Arény si už zatrénovali Radek Štěpánek s Lukášem Rosolem. Než ale mohli poprvé vyzkoušet jednu z hlavních zbraní proti Italům, zhruba třicítka lidí pracovala téměř dva dny na tom, aby bylo vše podle přání českých tenistů.

„Chtěli to co nejrychlejší. Začali jsme v pátek asi ve čtyři hodiny odpoledne a kurt byl hotový v neděli kolem jedenácté dopoledne,“ řekl šéf produkčního týmu Martin Gross k povrchu s názvem Novacrylic Ultracushion.

Cena jednoho takového kurtu se pohybuje v řádech statisíců korun. A je to věda! Na ledové ploše je položena guma, která slouží jako izolant, podobně jako další vrstva tvořená dřevotřískou. Až na ní přijdou překližkové díly, na které se roztírá stěrkou ve třech vrstvách samotný akrylát.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém povrchu pro daviscupové utkání Česko - Itálie natáčel Radim Sajbot

„První nátěr se dělal ve skladu a dva nátěry se dělaly tady. Natírá se to tak dvě tři hodiny a pět hodin to schne. Do první základní barvy se dává písek. A podle toho, kolik písku se tam dá, tak podle toho je to rychlé,“ vysvětluje Gross.

Ostravský kurt, který v jeho překližkové části spojuje víc než sedm a půl tisíce šroubů, se honosí se na pětiškálové stupnici rychlosti označením ‘4 fast‘. Jde tedy o rychlejší povrch, než byl v minulosti sice hojně používaný, ale dnes už nevhodný taraflex, na kterém dokázali čeští tenisté v minulosti zdolat v řadě Argentinu, Francii, Belgii anebo Švýcarsko v čele Rogerem Federerem.

„Chtěli jsme proti Italům něco rychlejšího, protože mají radši pomalejší povrchy. A myslím, že je to tak, jak jsme chtěli, míče skáčí nízko a tím je ten povrch rychlejší. To je to, co pro nás bylo důležité,“ liboval si Radek Štěpánek po dnešním tréninku v ČEZ Aréně.

Nepřímo mohl chválit i sebe. Společně s Tomášem Berdychem měl totiž rozhodující slovo, na čem se bude proti Itálii hrát.

„To je jejich výběr, oni na tom hrají. A jelikož byli v Austrálii, tak jsem to hodně konzultoval. Jsem velice rád, že to udělali, jak jsme si přáli. Protože ono samozřejmě není jednoduché, kolik tam toho písku dát, jsou tam nátěry. Myslím, že ten povrch je zatím výborný. A ještě se asi zrychlí, když se každý den trénuje 12 hodin,“ myslí si optimisticky naladěný nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.

Ten ale netušil, že šéf produkčního týmu Martin Gross řešil během při stavbě kurtu dva problémy. V prvním případě to byla zamrzlá hydraulika u překladu překližkových desek a ve druhém dálniční defekt pneumatiky kamionu převážejícího do Ostravy kompletní materiál pro stavbu kurtu.

Radim Sajbot, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme