Čeští tenisté jsou ve finále Světového poháru družstev

Po pěti letech si naši tenisté zahrají finále Světového poháru družstev. Jiří Novák a Radek Štěpánek porazili USA 2:1 na zápasy a bez prohry vyhráli Červenou skupinu. V sobotu se Češi o prvenství utkají v Düsseldorfu s vítězem zápasu mezi Argentinou a Chile, který rozhodne o postupujícím z Modré skupiny.

tenisový dvorec

tenisový dvorec | Foto: Jiří Hošek

O výhře nad USA rozhodli Novák se Štěpánkem ve čtyřhře, v které porazili Jamese Blaka a Mardyho Fishe 6:3, 4:6 a 6:1. Ve dvouhrách nejdříve prohrál Novák s Blakem v třísetovém klání 5:7, 6:4, 3:6, ale poté se Štěpánek vytáhl na Todda Martina a vyhrál 6:2 a 7:5. Austrálii i Španělsko Češi porazili rovněž 2:1, přičemž v obou případech také rozhodovala až čtyřhra.

Kapitán týmu pro Světový pohár Jan Kukal označil výsledek Nováka se Štěpánkem za největší úspěch současné české tenisové generace. "Nic většího se jim nepodařilo. Je to perfektní a vděčí za to výborné partě a tomu, že ten debl hraje fantasticky. To je hrozná síla a radost je sledovat," řekl Kukal. Jen si posteskl, že se stále nedaří, aby čeští tenisté konečně vyhráli v jednom utkání obě dvouhry. "Jednou to přijde, třeba ve finále," zadoufal Kukal.

Novák měl utkání s Blakem výborně rozehrané. V prvním setu vedl 3:0 a za stavu 5:4 podával na výhru v sadě, ale přesto set ztratil. Druhý česká jednička vyhrála, ale ve třetím opět nezužitkovala vedení 2:0 a 40:0. "Jirka prohrál nezaslouženě. Málokdy se stane, že lepší prohraje," domníval se kapitán.

Do hry české tenisty vrátil Štěpánek, který oplatil Martinovi prohru z turnaje ATP v Miami. Výborně podával a returnem eliminoval servis vysokého Američana. "Podal solidní výkon. Dal do toho srdce a udělal potřebný bod," chválil ho Kukal.

Čtyřhra byla dramatickým představením. Novák se Štěpánkem vyhráli první set. "To byla smršť," shrnul Kukal úvodní sadu. Ve druhé se Blake s Fishem otřepali a vyrovnali, ale ve třetím setu se prokázala sehranost českého páru, který jasně vyhrál.

Před sobotním finále mají čeští tenisté den volna. Kukal věří, že nabídnutou šanci chytí za pačesy. "Byla by hrozná škoda to nedorazit. Taková nabídka se musí využít," řekl Kukal. "Ať to bude kdokoli, tak se na ně vrhneme," plánoval kapitán.

ČR - USA 2:1

Novák - Blake 5:7, 6:4, 3:6, Štěpánek - Martin 6:2, 7:5, Novák, Štěpánek - Blake, Fish 6:3, 4:6, 6:1.

Naši tak vyhráli bez porážky vyhráli Česrvenou skupinu před Austrálií, Španělskem a USA.

Filip Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít