Čeští tenisté postoupili do semifinále Davis Cupu, porazili Kazachstán 3:1

Tenista Lukáš Rosol získal rozhodující třetí bod ve druhém kole Davis cupu a rozhodl o postupu České republiky do semifinále. Rosol porazil Jevgenije Koroljova po více než třech hodinách 3:1 na sety. Stejným poměrem porazilo Česko Kazachstán celkově, pátý zápas se nehraje. O finále se čeští tenisté utkají v září na domácí půdě s Argentinou, která 3:2 na zápasy zdolala Francii.

Lukáš Rosol (v modrém v pozadí) vybojoval pro Česko semifinále Davis Cupu

Lukáš Rosol (v modrém v pozadí) vybojoval pro Česko semifinále Davis Cupu | Zdroj: ČTK

Rosol začal podáním, které si v úvodních gamech držel. Hned ve druhé hře při podání soupeře měl několik brejkbolů, které ale kvůli vlastním chybám nevyužil. Pak se Koroljov rozehrál, zvýšil svou úspěšnost prvního podání a při servisu Rosola v 5. hře se dokonce propracoval k brejkbolu.

Stejnou možnost měl i v 9. hře, kdy v nejdelší výměně prvního setu nakonec zahrál těsný aut. První set pak hlavně díky skvělým podáním obou tenistů dospěl do tie-breaku, který dokonale odrážel silné i slabé stránky obou tenistů - tedy kvalivní servis, schopnost trpělivě čekat v dlouhé výměně a k tomu vysoké množství nevynucených chyb.

00:00 / 00:00

Lukáš Rosol hodnotí svůj zápas s Jevgenijem Koroljovem

Rosol navíc přidal kvalitní obranu, Koroljov se častěji dostával k úderům, kterými často doslova roztáhl Rosola za základní čarou. Jenže v závěru tiebreaku mu jednak pomohla páska a pak také dvojchyba Koroljova, díky které Rosol vyhrál první set 7:6.

Druhý set

Rozklíčovat hru obou tenistů ve druhé sadě nebylo těžké, tvrdé servisy dovolovaly soupeři jen v ojedinělých případech rozehrát výměnu, kterou dříve než některý z tenistů vítězným úderem, ukončil ten druhý svou chybou. V 6. hře se ale Rosol dostal pod tlak, hned několikrát chyboval, daroval soupeři brejkbol, který mu pak nečistým úderem pomohl využít.

Jenže možnost dopodávat druhou sadu si Koroljov sám vzal, Rosol s ním udržel míč ve výměnách a díky dvojchybě a Koroljovových autech mohl následně vyrovnat na 5:5.

Tiebreak druhého setu vyšel jednoznačně lépe kazašskému tenistovi, sebevědomě uklízel míče z připravených pozic mimo Rosolův dosah a sadu vyhrál 7:6.

Třetí set

Dlouhé výměny a řada chyb dominovaly i třetí sadě. Domácí tenista si s postupem času začal více věřit, nahrané údery uklízel s čím dál větší přesností a také získal podání Rosola v 5. hře. Do repertoáru úderů pak přidal i stopbal, které Rosol často stěží dobíhal.

Vyhrál jsem pro tým, dlužil jsem mu to, zářil po vítězném zápase Rosol

Jenže Koroljov opět nezvládl za stavu 5:4 dopodávat sadu a o chvilku později v tie-breaku hodně pomáhal Rosolovi svými chybami. Český tenista se rychle ujal vedení 5:0 a v duelu dvou už zjevně hodně unavených tenistů se vítězstvím 7:5 ve třetím tie-breaku ujal vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set

Začít brejkem je to nejlepší možné, co mohl Lukáš Rosol na čerstvě pokropeném kurtu udělat. Následně se ujal vedení 2:0, které ještě navýšil, když se mu povedlo počtvrté v zápase sebrat servis soupeře.

„Dlužil jsem jim to, už jen proto, že jsem se k týmu připojil trochu později. Cítil jsem to jako povinnost, protože Radek nebyl ready to odehrát, musel jsem to převzít na sebe. Věděl jsem, že musím dneska vyhrát, znal jsem stav ostatních hráčů v týmu, nevím, jestli by byli připraveni odehrát ten pátý bod, ale naštěstí se to nemuselo dít. Jsem za to strašně rád,“ říkal po zápase Lukáš Rosol.