Davis Cup: Berdych nedal soupeři šanci, ale Štěpánek nestačil na Tipsareviče

Čtvrtfinálové klání Davis Cupu mezi českými tenisty a Srbskem je po prvním hracím dnu 1:1 na zápasy. V úvodní dvouhře získal za hodinu a 50 minut první bod pro české barvy sedmý hráč světa Tomáš Berdych, který zvítězil nad Viktorem Troickým 3:0 na sety. Ve druhém singlu ale v pražské O2 areně podlehl Radek Štěpánek Janku Tipsarevičovi 2:3, když neproměnil 3 mečboly.

Radek Štěpánek

Radek Štěpánek | Foto: David Kubíček

Berdych vstoupil do utkání o poznání lépe než jeho protivník, který kupil chyby. Duel začal při svém podání Troicki dvouchybou a až za stavu 4:0 pro českého tenistu v prvním setu se Srbovi podařilo získat první hru. Úvodní setbol rodák z Valašského Meziříčí v šestém gemu ještě nevyužil a nakonec vyhrál první sadu 6:2.

Druhý set pokračoval v podobném duchu jako předchozí. Berdych se opět rychle ujal vedení 4:0, díky dobře mířeným míčům do rohů kurtu. Troicki se často rozčiloval a česká jednička dovedla druhou sadu do vítězného konce v poměru 6:1.

Třetí sada zpočátku vypadala jako nejvyrovnanější ale pouze do stavu 2:2, pak Berdych díky čtyřem získaným hrám v řadě mohl slavit zisk úvodního bodu pro Českou republiku.

Hrály se i zbývající čtvrtfinálové zápasy. Španělsko vede nad Rakouskem 2:0, Francie remizuje s USA 1:1. V duelu Argentiny s Chorvatskem, z něhož vzejde soupeř pro vítěze pražského duelu, si připsali první bod zásluhou Čiliče hosté, protože porazil Nalbandiana po pětisetové bitvě 5:7, 6:4, 4:6, 7:6 a 6:3. Na 1:1 vyrovnal Del Potro, který zvítězil nad Ivem Karlovičem.

Štěpánek padl po pěti hodinách

Duel Radka Štěpánka s Tipsarevičem byl o poznání vyrovnanější než úvodní dvouhra. Srb se dostal do vedení 4:2, ale ani to českého reprezentanta nepoložilo, otočil vývoj prvního setu na 5:4. Tipsarevič se ale také oklepal a dokázal srovnat. To bylo ale z jeho strany vše. První sadu získal Štěpánek 7:5.

Do druhé sady nevstoupil Štěpánek zrovna šťastně. Hned totiž nedokázal udržet vlastní servis a prohrával, navíc po jednom míči podklouzl a zůstal ležet na antuce. Oklepal se ale a ztracené podání si vzápětí dokázal vybojovat zpět. Nakonec ovšem po téměř čtyř a půl hodinách dnešních dvouher získali Srbové v Praze první set. Tipsarevič srovnal po výhře 6:4.

Začátek třetího setu se české dvojce opět nevydařil, ztratil podání a po zbytek sady se marně snažil náskok dohnat, protože nedokázal využívat svých brejkbolů nejprve za stavu 40:0, poté měl ještě jednu šanci v osmé hře za stavu 40:15. Proto Tipsarevič vyhrál 6:4 a Štěpánek si o pauze zaběhl do útrob O2 areny.

Ani taktický tah však nepomohl. Pokračoval v nevyvedených vstupech do jednotlivých setů, ale bojoval. V pátém gamu dokonce Štěpánek rozmlátil raketu, ale stejně prohrával 2:3. Pak ovšem třemi získanými hrami v řadě ukázal Tipsarevičovi svoji sílu a srovnal stav na 2:2.

Třiatřicetiletý český reprezentant dovedl v pátém rozhodujícím setu utkání až do stavu 7:7, ale pak vzala světová osmička Štěpánkovi podání a při svém servisu využila po maratonu trvajícím 5 hodin a 7 minut hned 1. mečbol. Janko Tipsarevič tak srovnal stav čtvrtfinálového klání na 1:1 po prvním dnu. V sobotu jsou na programu čtyřhry od 15:00.